Gotowa jest już wizualizacja nowego budynku biblioteki w Przechlewie. Samorząd wybrał koncepcję architektoniczną, na podstawie której obiekt zostanie urządzony. Biblioteka powstanie w zakupionej niedawno przez gminę kamienicy w centrum miejscowości.

Budynek biblioteki będzie miał jasną elewację. Z boku zostanie dobudowane małe skrzydło, w którym urządzona będzie klatka schodowa wraz z windą dla niepełnosprawnych. Wewnątrz obiektu znajdować się będzie nie tylko wypożyczalnia i czytelnia. „Planujemy utworzyć tam także „kino za rogiem”, izbę pamięci, pracownie artystyczne i sale zabaw dla dzieci. Będzie to bardzo nowoczesny obiekt, dostosowany też dla osób niepełnosprawnych” – mówi Krzysztof Michałowski, Wójt Gminy Przechlewo. Całość powstanie w nieużywanej od lat kamienicy, położonej w centrum miejscowości.

„Zamysł był taki, aby nie budować czegoś nowego za większe pieniądze, a wykorzystać to co mamy w naszej miejscowości i stworzyć w tym miejscu kulturalne serce Przechlewa” – dodaje wójt.

Koszt adaptacji kamienicy na potrzeby obiektu użyteczności publicznej oszacowano na około 2,5 miliona złotych. Gmina zabiega o dofinansowanie rządowe na tę inwestycję. Jeżeli uda się pozyskać pieniądze na to zadanie, prace ruszą już jesienią tego roku. Wszystko powinno być gotowe do końca 2020 roku.

grafika: UG Przechlewo