ZMIANY W WYSOKOŚCI PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH

2 lis, 2015 | Przechlewo

O maksymalnie 2% wzrosną niektóre podatki w Gminie Przechlewo. Jeden z nich zostanie nawet obniżony. Takie decyzje podjęła Rada Gminy Przechlewo. Nowe stawki będą obowiązywały od 1 stycznia 2016 roku.

Pierwotnie zakładano aby wszystkie podatki i opłaty lokalne w Przechlewie pozostawić na dotychczasowym poziomie. Wyjątkiem miał być podatek rolny, który obniżono o około 10%. Na takie rozwiązanie nie zgodziła się jednak Rada Gminy. Samorządowcy ustalili, że podatek rolny zostanie obniżony jak zakładano z 60,00zł za q na 53,75zł za q., ale podatek od nieruchomości będzie podwyższony o 2% i po zmianach wyniesie 0,66zł za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej i 21,62zł za metr kwadratowy powierzchni przeznaczonej pod działalność gospodarczą. „Takie rozwiązanie nie wpłynie znacząco ani na budżet gminy, ani na budżet podatnika. Są to groszowe sprawy” – uważa Andrzej Żmuda Trzebiatowski, Wójt Gminy Przechlewo. „Radni podwyżkę argumentowali tym, że jest ona niewielka, zbliżona do stopnia inflacji. Ich zdaniem lepiej podatek podnosić co roku o 2% niż raz na 3 lata o 5 lub 6%” – dodaje wójt.

W Przechlewie zmieni się też wysokość podatku leśnego. To jednak wynika ze zmiany stawki bazowej podstawy naliczania podatku, ustalonej przez Główny Urząd Statystyczny. Stawka ta zwiększy się ze 188,85zł na 191,77zł. Wszystkie pozostałe podatki i płaty pozostaną bez zmian. I tak na przykład: Podatek od posiadania psa to 31,00zł, a dla emerytów i rencistów prowadzących samodzielnie swoje gospodarstwo domowe – 20,00zł. Opłata targowa za sprzedaż z ręki wynosi i nadal wynosić będzie 9,00zł. Za sprzedaż z samochodu osobowego 25,00zł, z dostawczego do 1,5t – 31,00zł, a z dostawczego powyżej 1,5t – 43,00zł.

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content