ZMIANY STAWEK OPŁAT ZA ŚMIECI

25 lut, 2021 | Przechlewo

22 złote od mieszkańca w przypadku, gdy nie posiada on własnego kompostownika i 20,50 zł w przypadku gdy na posesji używany jest kompostownik. To proponowana wysokość nowych stawek opłat za śmieci, które od maja będą obowiązywały w Gminie Przechlewo. Ceny musi zatwierdzić jeszcze Rada Gminy.

Dotychczasowa stawka, jaką za wywóz i zagospodarowanie odpadów płacili mieszkańcy wynosiła 14 złotych. Nowa stawka jest sporo wyższa, jednak wciąż należy ona do jednej z najniższych w regionie.

– W gminach powiatu człuchowskiego, które realizują wywóz odpadów przez firmy zewnętrzne, nasza stawka jest najniższą – mówi Krzysztof Michałowski, Wójt Gminy Przechlewo. Taniej jest tylko w sąsiedniej Rzeczenicy, ale tam gmina sama zajmuje się wywozem odpadów.

Na zmianę ceny złożyło się kilka czynników. Pierwszym z nich był wzrost kosztów wywozu opadów. Drugim są rosnące koszty ich utylizacji. Trzecim czynnikiem jest wymagana prawem zmiana częstotliwości odbioru odpadów od mieszkańców. Zgodnie z nowymi przepisami w okresie od kwietnia do końca października odpady niesegregowane i bioodpady należy odbierać nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie z posesji jednorodzinnych oraz raz w tygodniu z posesji wielorodzinnych. W okresie zimowym tego typu odpady muszą być odbierane nie rzadziej niż raz na miesiąc z posesji jednorodzinnych i raz na dwa tygodnie z posesji wielorodzinnych.

Bez względu na porę roku – szkło będzie odbierane raz na dwa miesiące z domów jednorodzinnych i raz w miesiącu z domów wielorodzinnych. Tworzywa sztuczne będą obierane z posesji jednorodzinnych raz w miesiącu, a z wielorodzinnych raz na dwa tygodnie. Papier będzie odbierany raz na kwartał z domów jednorodzinnych i raz na dwa miesiące z domów wielorodzinnych.

Zmiana wysokości opłaty za śmieci wymusza również złożenie przez właściciela nieruchomości nowej deklaracji. Urząd Gminy w Przechlewie już je przyjmuje.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content