ZMIANA STAWEK PODATKOWYCH

23 lis, 2021 | Sępólno Krajeńskie

Średnio o pięć procent wzrosną przyszłoroczne stawki podatków i opłat lokalnych w Sępólnie Krajeńskim. Nad zmianami jutro (24.11) debatować będzie Rada Miejska.

Podniesienie stawek podatkowych zostało wymuszone obecną sytuacją gospodarczą oraz polityką w zakresie finansów publicznych.

– Dochody gmin maleją, a inflacja rośnie – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego. Warto też dodać, że podatki w tej gminie pozostawały na niezmiennym poziomie już od kilku lat.

Po zmianach podatek od nieruchomości dla budynków mieszkalnych wzrośnie o 4 grosze. Obecnie wynosi on 0,81zł/m2. Od nowego roku będzie to 0,85zł/m2. Podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie o 1,08zł/m2. Obecnie wynosi on 21,54zł/m2. Po zmianach będzie to 22,62zł/m2. Podatek transportowy od małych ciężarówek wzrośnie z poziomu 787,00zł do 826,00zł. Od dużych autobusów z poziomu 2202,00zł do 2313,00zł.

W przyszłym roku Gmina Sępólno Krajeńskie planuje także rekordowo dużą ilość inwestycji. Na liście zadań jest aż 25 pozycji na łączną kwotę ponad 20 milionów złotych. Zdecydowana większość tych pieniędzy pochodzić będzie z dofinansowań. Samorząd z własnego budżetu dołoży 4,5 miliona złotych. Te pieniądze trzeba jednak zabezpieczyć w przyszłorocznym planie dochodów i wydatków gminy. Bez tak zwanego wkładu własnego, niemożliwe będzie otrzymanie dofinansowania, a co za tym idzie – realizacja inwestycji.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content