ZIMOWE UTRZYMANIE DRÓG – WSZYSTKO GOTOWE

13 gru, 2017 | Sępólno Krajeńskie

Pięć ekip dbających o zimowe utrzymanie dróg gminnych jest już gotowych w Sępólnie Krajeńskim. Samorząd kolejny rok z rzędu zleca tego typu prace podmiotom zewnętrznym, które posiadają odpowiedni sprzęt i w każdej chwili mogą wyjechać na ulice. Kosztuje to około 100 tysięcy złotych rocznie.

Gmina Sępólno Krajeńskie jest podzielona na pięć rejonów. Pierwszy, to obszar samego miasta. Cztery pozostałe to tereny wiejskie. W mieście odśnieżaniem dróg i chodników gminnych zajmuje się miejscowy Zakład Transportu i Usług. Na wsiach natomiast – rolnicy i przedsiębiorcy wybrani w przetargach. „Ten system sprawdza się nam doskonale, bo odpowiedzialni za utrzymanie dróg są praktycznie na miejscu i mogą natychmiast reagować” – mówi Burmistrz Sępólna Krajeńskiego, Waldemar Stupałkowski. Wcześniej, gdy jeden podmiot odśnieżał całą gminę, oczekiwanie na pługopiaskarkę trwało po kilka godzin.

Drogi gminne są zakwalifikowane do piątego standardu odśnieżania. Oznacza to obowiązek utrzymania ich przejezdności, a w przypadku silnych opadów śniegu, doprowadzenie ich do stanu przejezdności w ciągu 24 godzin.

Drogi powiatowe, wojewódzkie i krajowe są objęte odpowiednio wyższymi standardami odśnieżania. Utrzymaniem tych tras, zajmują się ich zarządcy.

 

 

fot: serwissamorzadowy.eu

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content