ZBIERAMY NA ALPAKI DLA SĘPOLEŃSKIEGO ŻŁOBKA

10 kwi, 2017 | Sępólno Krajeńskie

Dwa młode alpaki mogą niebawem stać się nowymi mieszkańcami Sępólna Krajeńskiego. To zwierzęta z rodziny wielbłądowatych, których domem będzie teren przy żłobku. Alpaki staną się nie tylko atrakcją turystyczną. Będą one również wykorzystywane w alpakoterapii.

Naturalnym domem alpak jest Ameryka Południowa. W Europie występują one jedynie w hodowlach. To ssak podobny do lamy, lecz zdecydowanie od niej mniejszy. Ciekawski i uwielbiający zabawę. Zdaniem fachowców – bardzo szybko przywiązuje się do człowieka i ze względu na swoje łagodne usposobienie, nadaje się do pracy z dziećmi.

„Dzieci także uwielbiają zabawę z alpakami. Można je czesać i wyprowadzać na smyczy jak psa. Obecna właścicielka zwierząt wykorzystuje je do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi” – mówi Kamila Damaszek – Kierownik Klubu Dziecięcego w Centrum Małego Dziecka i Rodziny w Sępólnie Krajeńskim.

Dwa alpaki zamieszkają w specjalnej zagrodzie przy sępoleńskim żłobku. Będzie je można odwiedzać. Staną się one ogólnodostępną atrakcją dla dzieci, podobnie jak znajdujący się obok Eko – Gaj, czyli kolorowy plac zabaw. Można z niego korzystać za darmo. Sąsiadami alpaków będą króliki. Całość w przyszłości tworzyć będzie ogród przyrodniczy.

Alpaki które trafią do Sępólna Krajeńskiego obecnie dorastają w hodowli. To Bazanek i Kacperek. Na ich zakup potrzebne są jednak pieniądze. W sekretariacie Centrum Małego Dziecka i Rodziny można kupić cegiełki, które wspomogą tę inicjatywę. Osoby, które jeszcze nie rozliczyły swojego rocznego zeznania podatkowego, mogą przeznaczyć na zakup tych zwierząt 1 procent swojego podatku. W odpowiedniej rubryce formularza należy wpisać KRS: 0000425861 z dopiskiem „Alpaki Żłobek”. Jeżeli uda się zebrać odpowiednią kwotę, zwierzęta zamieszkają w Sępólnie Krajeńskim już w maju.

 

 

fot: źródło – www.garnek.pl

Czytaj cały artykuł
Skip to content