ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ W LEŚNIE W NOWEJ ODSŁONIE – WARTO ZOBACZYĆ

25 maj, 2022 | Brusy

Zakończył się kolejny etap renowacji wnętrza XVII-wiecznego kościoła w Leśnie w Gminie Brusy. Po renowacji posadzki w prezbiterium, teraz odrestaurowano strop świątyni.

Sufit został przywrócony do pierwotnego stanu. Jak się okazało przez lata był on niefachowo konserwowany. Trzeba było to naprawić

– Zdrapano stare warstwy farby, były tam trzy, czy cztery jej warstwy. Była to bardzo żmudna praca. Potem doczyszczano to laserowo. Ostatni etapem była rekonstrukcja i złocenie medalionów – opowiada ks. Damian Drozdowski, proboszcz parafii w Leśnie.

Wcześniej podobne prace przeprowadzono także na stropie prezbiterium. Tam też zlikwidowano drewniany podest i przywrócono oryginalną posadzkę z wapienia olandzkiego.

Wszystko kosztowało już ponad 400 tysięcy złotych. Znaczna część tej kwoty to wsparcie ze strony Gminy Brusy. Część pieniędzy pozyskano również z Urzędu Marszałkowskiego. Wyjątkową hojnością, jak mówi proboszcz, wykazali się także sami parafianie, wpierając renowację swoimi datkami.

To jednak nie koniec remontów w kościele w Leśnie. Na przyszły rok zaplanowano renowację ołtarza głównego. Później potrzebna będzie też renowacja ławek.

 

 

fot. UM w Brusach

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content