Zakończyły się prace renowacyjne bramy przed kościołem Sorokpolskim na Litwie. Inwestycja została w znacznej części sfinansowania przez mieszkańców Przechlewa. Na uroczystość jej otwarcia zaproszono delegację z naszej gminy.

Kościół w Powiewiórce, nazywany także wcześniej kościołem Sorokpolskim to świątynia w której ochrzczony został Józef Piłsudski. Znajduje się ona na terenie gminy Podbrodzie z którą Przechlewo w tym roku podjęło współpracę. Podczas jednej z wizyt na Litwie, Wójt Gminy Przechlewo – Krzysztof Michałowski zadeklarował, że zorganizuje pomoc w odbudowie zniszczonej bramy przed kościołem. Liczne kwesty, Jarmark Świętej Anny i aukcje doprowadziły do tego, że w Przechlewie zebrano środki na odbudowę tego zabytku. Pracami renowacyjnymi zajęła się już strona litewska.

Z okazji otwarcia nowo wyremontowanej bramy w powiewiórskiej świątyni, po mszy świętej odbyła się specjalna uroczystość. „Polacy z rejonu Wileńszczyzny obecni w kościele bardzo mocno dziękowali za to wsparcie i pomoc otrzymaną od rodaków w naszym kraju” – mówi Krzysztof Michałowski, Wójt Gminy Przechlewo. „Chciałbym też podziękować naszym mieszkańcom za okazane wsparcie, pomoc, za tę zbiórkę pieniężną. Chciałbym także podziękować naszemu księdzu proboszczowi za włączenie się do tej akcji i wszystkim, którzy czynnie brali w niej udział” – dodaje Michałowski. Inwestycja do której dołożyli się mieszkańcy Przechlewa została oznaczona specjalną pamiątkową tabliczką.

fot. UG Przechlewo