ZAAWANSOWANIE INWESTYCJI PO PIERWSZYM PÓŁROCZU

25 wrz, 2018 | Przechlewo

32 inwestycje o wartości prawie 11 milionów złotych, zaplanowała na rok 2018 Gmina Przechlewo. Samorząd podsumował pierwsze półrocze budżetowe. Radzie Gminy przedstawiono także stan zaawansowania robót.

Bez wątpienia największą i najdroższą w historii gminy inwestycją jest trwająca w tej chwili przebudowa i rozbudowa komunalnej oczyszczalni ścieków. Całe zadanie będzie kosztowało prawie 12 milionów złotych, przy czym prace i związane z tym wydatki rozłożone są na kilka lat. Zadanie jest w połowie dofinansowane ze środków zewnętrznych. 2,5 miliona również z 50-cio procentowym dofinansowaniem i rozłożeniem na dwa lata – będzie kosztowała z kolei modernizacja kotłowni na osiedlu Juźkowa. Te prace zakończą się jeszcze przed tegoroczną zimą.

Na terenie całej Gminy Przechlewo pojawiły się nowe, energooszczędne lampy uliczne. Ich wymiana kosztowała około 600 tysięcy złotych, przy czym wydatki gminy to nieco ponad 84 tysiące. Reszta to dofinansowanie pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. „Stare nieefektywne oprawy sodowe zostały wymienione na nowe LEDowe latarnie. Spowoduje to znaczne oszczędności w wydatkach na oświetlenie ulic i chodników na terenie całej gminy Przechlewo” – mówi Wójt Andrzej Żmuda Trzebiatowski.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Przechlewie została doposażona w nowy sprzęt do ratownictwa drogowego. To przy znaczącej pomocy ministerialnej. Swój wkład w te inwestycje miała również gmina. Trwa remont sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Przechlewie. To zadanie będzie gotowe w przyszłym roku. W tym roku natomiast oddano do użytku nowe boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej w Sąpolnie. Przechlewski „Orlik” jeszcze w tym roku będzie remontowany. 

W przygotowaniu jest także duży program instalacji źródeł energii odnawialnej. Dzięki niemu mieszkańcy i instytucje publiczne, będą mogły skorzystać z atrakcyjnych dofinansowań na zakup i montaż systemów solarnych i fotowoltaicznych. W planach jest także modernizacja istniejących i budowa nowych placów zabaw oraz siłowni plenerowych.

 

 

fot: UG Przechlewo

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content