„WZMACNIANIE” W SKANSENIE W BRUSACH – JAGLIACH

26 maj, 2022 | Brusy

Bezpłatne zwiedzanie skansenu Józefa Chełmowskiego zwieńczone odebraniem plakatu poświadczającego odbycie wizyty – to jeden z elementów realizowanego tam projektu „Wzmacnianie”. Zadanie prowadzi Fundacja im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich. W jego ramach zakonserwowana będzie też jedna ze znajdujących się w skansenie figur, autorstwa Józefa Chełmowskiego.

 Fundacja im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich powstała po to, by promować i zabezpieczać twórczość Józefa Chełmowskiego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych kaszubskich twórców ludowych. Pozyskana od Powiatu Chojnickiego dotacja w wysokości 3500 złotych, umożliwi realizację projektu zatytułowanego „Wzmacnianie” – mówi Magdalena Wirkus, prezes Fundacji im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich.    

– Realizowane przez nas „wzmanianie” ma podwójne znaczenie. Pierwsze to wzmacnianie tożsamości regionalnej. Dlatego zapraszamy mieszkańców powiatu chojnickiego, aby chcieli poznać kulturę własną i zechcieli odwiedzić miejsce, do którego mają blisko, a jednak tak daleko. Druga część tego wzmacniania, to wzmacnianie rzeźb, a właściwie jednej konkretnej rzeźby, roztworem żywicy  – wyjaśnia dalej prezes.

Prace konserwacyjne przeprowadzi ekspert w tej dziedzinie. Zwiedzanie skansenu możliwe jest natomiast niemalże codziennie. Warto jednak wcześniej umówić się z przewodnikiem, który oprowadzi po obejściu i opowie o życiu i twórczości Józefa Chełmowskiego. Realizacja projektu potrwa do końca sierpnia.

 

 

fot. UM w Brusach

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content