WYSTAWA HAFTU W PRZECHLEWIE [GALERIA]

17 paź, 2016 | Przechlewo

Kilkadziesiąt prac zdobionych ręcznym haftem, można oglądać w Gminnym Centrum Kultury w Przechlewie. Otwarto tam doroczną wystawę haftu, wykonanego przez panie z miejscowego koła hafciarskiego. Produktu powstające w Przechlewie są uznawane za jedne z najlepszych na Pomorzu.

Przechlewskie koło hafciarskie istnieje już od kilkudziesięciu lat. Obecnie tworzy je 12 pań. Całością kieruje Józefa Sitarz, kształcąca w sztuce haftowania już trzecie pokolenie kursantek.

Na wystawie można obejrzeć przede wszystkim haft kaszubski, w różnych jego odmianach. Jest szkoła pucka, żukowska, a także borowiacka. Zastosowanie haftu jest przeróżne – mówi Pani Józefa. „Są to obrusy, serwety, koszule, a nawet torby zakupowe” – dodaje. Ciekawostką są haftowane pocztówki.

Technika zdobienia haftem znana jest już od średniowiecza. Do dzisiaj haft uznawany jest za królewską dziedzinę rękodzieła. W tej sztuce liczy się cierpliwość i precyzja. Wartość stanowią wyłącznie prace wykonane w całości ręcznie. Wystawę przechlewskiego haftu będzie można oglądać do najbliższego czwartku (20.10)

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content