25 młodych białoruskich artystów wraz z opiekunami gościło w minionym tygodniu w naszej gminie. To dzieci i młodzież z formacji Poleska Zoraczka, która przyjechała do Przechlewa z koncertem „Kolorowy Jarmark”. Został on wystawiony w sobotę podczas Jarmarku Świętej Anny.

Młodzi artyści pochodzą z Mozyra – miasta położonego w południowo – wschodniej Białorusi. Wszyscy są podopiecznymi Eleny Rudenko – instruktora tańca, a zarazem dyrektora formacji estradowej Poleska Zoraczka. W przeszłości młodzi tancerze i wokaliści bywali już w Polsce. Na liście odwiedzonych przez nich krajów są także: Francja, Niemcy, Japonia, Chiny, Rosja i USA.

Na scenie wraz z dziećmi występują także ich rodzice. Lata temu oni także byli podopiecznymi formacji. Dzisiaj są lekarzami, prawnikami i nauczycielami.

Dorośli reprezentanci grupy spotkali się również z władzami Przechlewa. Dzieci w wolnych chwilach skorzystały także z infrastruktury sportowej i rekreacyjnej Gminy Przechlewo. Wśród artystów, była także młodzież uzdolniona plastycznie. Niektóre z ich prac, w tym także te, wykonane w Przechlewie, będzie można kupić podczas licytacji, która odbędzie się w najbliższą niedzielę (4 sierpnia) na polanie przy plebanii o godzinie 15.00.

Dochód ze sprzedaży obrazów i pamiątek wystawionych na niedzielną licytację zasili fundusz wsparcia odbudowy ogrodzenia kościoła w Powiewiórce na Litwie. To zabytkowa świątynia w której został ochrzczony Marszałek Józef Piłsudski. Mieszkańcy Przechlewa zadeklarowali pomoc w naprawie bramy wjazdowej tego kościoła.

fot. serwissamorzadowy.eu