WARSZTATY W CHACIE KASZUBSKIEJ – SĄ WOLNE MIEJSCA

14 lis, 2021 | Brusy

Kilkanaście propozycji warsztatów tematycznych ma bruskie Centrum Kultury i Biblioteki. Oferta skierowana jest do różnych grup wiekowych. Zajęcia odbywają się przez cały rok w Chacie Kaszubskiej w Brusach-Jagliach. Wystarczy się zapisać.

Wszystkie warsztaty związane są z kulturą kaszubską. – Są to warsztaty z tego co dawniej Krebane, czyli nasi przodkowie robili, jak dawniej się zachowywali, jakich urządzeń używali w gospodarstwie domowym. Warsztaty są o różnej tematyce – mówi Anna Orlikowska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach.

Jedną z propozycji są warsztaty kiszenia kapusty. Podczas zajęć dzieci poznają w jaki sposób powstaje taki produkt. Jest też „gliniana przygoda” oraz warsztaty malowania aniołów, podczas których uczestnicy zajęć poznają historię Józefa Chełmowskiego, lokalnego twórcy ludowego. Latem organizowane są mokre harce, czyli warsztaty prania tradycyjnymi metodami. Inną propozycją są warsztaty malowania na szkle oraz pieczenia gofrów przy użyciu starych przyborów kuchennych. W okresie świątecznym organizowane są także warsztaty malowania bombek choinkowych. Można zapisać się też na zajęcia muzyczne.

Jak zapewnia Orlikowska, uczestnicy większości warsztatów za każdym razem wychodzą z czymś. Jeżeli są to zajęcia rękodzielnicze, to przygotowane przez siebie przedmioty można zabrać do domu. Po warsztatach kulinarnych można zjeść przygotowane wcześniej przez siebie przysmaki. Niektóre można także zabrać dla bliskich.

Aby wziąć udział w warsztatach należy się wcześniej na nie zapisać. Zgłoszenia przyjmowane są w Chacie Kaszubskiej codziennie w godzinach pracy placówki. Od czerwca do tej pory w Chacie Kaszubskiej zorganizowano już ponad 100 różnego rodzaju zajęć, w których wzięło udział ponad 2 tysiące osób. Wśród uczestników warsztatów są nie tylko dzieci i młodzież. Nierzadko z oferty korzystają także dorośli.

 

 

fot. UM w Brusach

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content