WARSZTATY DLA OBCOKRAJOWCÓW

14 paź, 2021 | Przechlewo

Jak napisać pismo urzędowe, gdzie zapisać się do lekarza, jak i gdzie rozwijać swoje pasje nie znając dobrze języka polskiego? Na te i inne pytania obcokrajowcy zza wschodniej granicy, odpowiedzi znajdą w przechlewskiej bibliotece. Placówka rozpoczęła cykl bezpłatnych porad dla osób posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim.

W Przechlewie i okolicach od kilku lat pracuje spora ilość osób z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Nie wszyscy biegle władają językiem polskim. To właśnie z myślą o nich uruchomiono warsztaty doradcze – mówi Olga Stelmach, pracownica przechlewskiej biblioteki, a jednocześnie Ukrainka z pochodzenia.

– U nas można wypożyczyć książki w języku ukraińskim i rosyjskim. Tak samo można się dowiedzieć na przykład gdzie pójść do lekarza, jak załatwić w urzędzie gminy czy to meldunek, czy numer PESEL. Również można skorzystać z komputera. Nie wszyscy potrafią też korzystać z maila. My im w tym pomożemy – dodaje Stelmach.

Na warsztaty mogą przychodzić także Polacy, którzy chcą w jakiś sposób pomóc swoim sąsiadom. Wszystko odbywa się pod hasłem „spotkań wielokulturowych”. Oprócz nauki i doradztwa, chodzi też o integrację międzynarodową. Zajęcia odbywają się w każdy piątek w godzinach od 10.00 do 18.00. Udział w nich jest bezpłatny.

 

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content