USUWANIE AZBESTU W GMINIE KOCZAŁA

16 lis, 2023 | Koczała

Kolejne 50 ton azbestu jeszcze w tym roku będzie usuniętych z terenu Gminy Koczała. Samorząd od 13 lat realizuje program wywozu i unieszkodliwiania niebezpiecznych opadów zawierających azbest. Jest on współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Tegoroczna akcja usuwania odpadów właśnie trwa. Będzie ona prowadzona na terenie gminy Koczała do 28 listopada. – Z terenu naszej gminy zniknie kolejne 50 ton tego niebezpiecznego materiału. To dobra wiadomość. Zachęcam również Państwa, aby już teraz dostarczać do gminy informacje na temat planowanych w przyszłym roku rozbiórek dachów lub innych instalacji wykonanych z azbestu. Nie zalecamy, aby samemu dokonywać rozbiórki. Prace wykona specjalistyczna firma, a zebrane wcześniej informacje pozwolą nam przygotować wniosek o dofinansowanie – mówi Grzegorz Pietrzak, Wójt Gminy Koczała. Zgłoszenia chętnych do uzyskania dofinansowania na rozbiór i utylizację odpadów azbestowych przyjmowane są w pokoju nr. 13 Urzędu Gminy w Koczale.

Program usuwania azbestu ma kosztować w tym roku 42.983,60 zł. 18.357,00 zł stanowi dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. 24.626,60 zł dopłaciła Gmina Koczała.

Na początku realizacji programu usuwania azbestu, czyli w 2010 roku, na ternie gminy Koczała zinwentaryzowano ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych wyrobów zawierających tę niebezpieczną substancję. Łączną wagę odpadów oszacowano na około 1350 ton. Do roku 2020 z terenu Gminy Koczała usunięto 508 ton takich materiałów. Dzięki tegorocznej akcji ilość wywiezionych i unieszkodliwionych odpadów zwiększyła się do 558 ton.

 

 

fot. pixbabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content