UROCZYSTOŚCI DOŻYNKOWE W PRZECHLEWIE 2023 [GALERIA]

17 wrz, 2023 | Przechlewo

Setki mieszkańców Gminy Przechlewo oraz goście niemalże z całego województwa wzięli udział w tegorocznych uroczystościach dożynkowych Gminy Przechlewo. Święto obyło się w minioną sobotę (16.09).

Uroczystości zainaugurowała msza święta dziękczynna, którą w kościele parafialnym odprawił ks. Szymon Orzech, wikariusz Parafii pw. św. Anny w Przechlewie. Podczas nabożeństwa poświęcono także wieńce, które do świątyni przynieśli przedstawiciele jedenastu sołectw. Po mszy, dożynkowy korowód przeszedł ulicami Przechlewa na stadion, gdzie kontynuowano świętowanie. Zgodnie z ceremoniałem na początku podzielono chleb upieczony ze zbóż, zebranych podczas tegorocznych żniw. Obecnym na miejscu rolnikom, działkowcom, sadownikom i pszczelarzom, za trud włożony w pracę, dziękowali m.in.: Krzysztof Michałowski – Wójt Gminy Przechlewo, Aleksander Mrówczyński – Poseł na sejm RP, Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski, Aleksander Jankowski – Wicewojewoda Pomorski, Marcin Drewa – doradca Prezydenta RP oraz Renata Kacalak, Dyrektor ARiMR o. Człuchów. Jeden z dożynkowych koszy z chlebem przekazali mieszkańcom regionu, starostowie tegorocznych dożynek: Maryla Lemańczyk i Adam Gierszewski.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, w której na początku wystąpiły dzieci z grup tanecznych, działających przy Gminnej Bibliotece i Centrum Kultury w Przechlewie oraz grup przedszkolnych z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Przechlewie.

Jedną atrakcji był turniej sołectw. W konkurencjach polegających m.in. na toczeniu balotu słomy, ubijaniu białka na czas, wbijaniu gwoździ czy zbieraniu ziaren zbóż łyżką, najlepsza okazała się reprezentacja sołectwa Pawłówko. Drugie miejsce zajęło sołectwo Żołna. Trzecie – sołectwo Przechlewo. W tym roku nie było konkursu wieńców dożynkowych. Każde sołectwo, które przygotowało wieniec, otrzymało nagrodę. Swoje prace zaprezentowali przedstawiciele miejscowości: Żołna, Rudniki, Garbek, Dąbrowa Człuchowska, Lisewo, Pawłówko, Nowa Wieś, Sąpolno, Przechlewo, Przechlewko i Szczytno.

Po zmroku rozpoczęła się druga część koncertów. Na przechlewskiej scenie wystąpili kolejno: Bartosz Jagielski, artysta wykonujący utwory z nurtu disco-polo i dance oraz Andrzej Rybiński, gwiazda piosenek z lat 80-tych i 90-tych, wykonawca takich przebojów jak: „Nie liczę godzin i lat”, „Pocieszanka” czy „Czas relaksu”. Dożynkowe świętowanie zakończyła dyskoteka pod chmurką.

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content