TRWA REJESTRACJA UCHODŹCÓW Z UKRAINY

18 mar, 2022 | Sępólno Krajeńskie

Już ponad 200 osób uciekających przed wojną na Ukrainie, przyjechało na teren gminy Sępólno Krajeńskie. Trwa ich rejestracja. Wszyscy chcący korzystać z pomocy socjalnej, edukacji, opieki zdrowotnej, czy chcący podjąć pracę, muszą mieć polski numer PESEL. Ratusz przy okazji dementuje pojawiające się w przestrzeni publicznej fałszywe informacje o tym, że otrzymanie polskiego numeru PESEL, oznacza zrzeczenie się obywatelstwa ukraińskiego i zamyka możliwość powrotu na Ukrainę. Jest to nieprawda.

Wciągnięcie do ewidencji i nadanie numeru PESEL umożliwia obcokrajowcom dostęp do wielu świadczeń w Polsce. Daje to także możliwość legalnego pobytu i podjęcia pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 18 miesięcy. Spodziewając się dużej ilości uchodźców chcących załatwić formalności, sępoleński Ratusz uruchomił dodatkowe stanowiska do obsługi osób z Ukrainy.

– Rejestracja przebiega u nas na dwóch wydzielonych stanowiskach. Trzecie stanowisko pozostawiliśmy do obsługi naszych mieszkańców. Mamy też zatrudnioną osobę, która jest uchodźcą, ale zna język polski i ukraiński. Pomaga ona w komunikacji pomiędzy naszymi urzędnikami, a uchodźcami, którzy przychodzą się rejestrować – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

Po dopełnieniu formalności o pracę można pytać w Powiatowym Urzędzie Pracy. Dzieci można posłać też do szkoły.

– Tu żadnych ograniczeń nie ma. Do naszych placówek przyjmiemy wszystkie dzieci, bez względu na język jakim się posługują – dodaje burmistrz.

Do tej pory do sępoleńskich szkół przyjęto już 40 dzieci z Ukrainy. Na terenie gminy działa siedem takich placówek, dwie w mieście i pięć na terenach wiejskich. Każda z nich jest otwarta na przyjmowanie dodatkowych uczniów.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content