Już za rok gotowy ma być budynek, w którym swoją nową siedzibę będzie miała przechlewska biblioteka. Firma, która wygrała przetarg już rozpoczęła prace budowlane.

Na potrzeby biblioteki zaadaptowana będzie kamienica znajdująca się w centrum Przechlewa. Gmina kupiła ją od prywatnego właściciela. To obiekt, który doskonale można zaadaptować do nowej funkcji. Przy okazji wyremontowana zostanie także elewacja co zdecydowanie poprawi wygląd obiektu. Prace już trwają. Posuwają się one zgodnie z planem – zapewnia Krzysztof Michałowski, Wójt Gminy Przechlewo.

„W tej chwili realizowana jest budowa wejścia do biblioteki. Powoli można już zobaczyć jaka będzie część frontowa budynku. Trwają także prace wewnątrz, skuwane są tynki, a wszystko jest przygotowywane do generalnego remontu” – mówi Michałowski.

Po remoncie i przebudowie wnętrz, do budynku przeniesione zostaną wszystkie księgozbiory. Będzie tam też czytelnia z prawdziwego zdarzenia, sala multimedialna oraz izba pamięci. Dodatkowo w wolnych pomieszczeniach będzie można urządzić także pracownie artystyczne.

Przystosowanie kamienicy do potrzeb biblioteki kosztować będzie niecałe 3 miliony złotych. 2 miliony to rządowe dofinansowanie, które gmina pozyskała z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

fot. serwissamorzadowy.eu