TANIE ŚMIECI W GMINIE RZECZENICA

9 gru, 2019 | Artykul

Zaledwie 12 złotych za wywóz śmieci płacą obecnie mieszkańcy Gminy Rzeczenica. To najniższa stawka w regionie.  Samorząd chce utrzymać tę opłatę na zbliżonym poziomie również w roku przyszłym. Na ograniczenie drastycznego wzrostu cen – urzędnicy znaleźli sposób.

Gminę Rzeczenica zamieszkują obecnie nieco ponad trzy tysiące osób. Odbiór i utylizacja śmieci kosztuje ponad 460 tysięcy złotych rocznie.  Aż 60 procent tej kwoty stanowią koszty wywozu śmieci. Usługę tę co roku realizuje wybrana w drodze przetargu firma zewnętrzna. Tu właśnie gmina upatruje oszczędności.

Samorząd postanowił kupić własną śmieciarkę i od nowego roku samodzielnie odbierać odpady od mieszkańców. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić na wywozie śmieci, ale również lepiej kontrolować ich ilość. „Dzięki temu nasi mieszkańcy będą ponosili tylko realne koszty wywozu śmieci” – mówi Marcin Szulc, Wójt Gminy Rzeczenica.

Odbiorem odpadów zajmować się będzie teraz miejscowy Zakład Gospodarki Komunalnej. Niesie to za sobą wiele korzyści – mówi Krzysztof Szadziewicz, Przewodniczący Rady Gminy Rzeczenica.

„Mamy spółkę, która jest naszą spółką i może dla naszych mieszkańców świadczyć usługi. Do tego pieniądze wydawane przez naszych mieszkańców pozostaną w naszej gminie. Wpłynie to też na utworzenie nowych miejsc pracy” – wyjaśnia przewodniczący.

Nowe rozwiązanie ma ograniczyć do minimum ewentualny wzrost ceny za wywóz odpadów. Czy będzie potrzebna korekta opłat dla mieszkańców? Wszystko będzie wiadomo wiosną przyszłego roku.

„Z uwagi na to, że spółka usługę w zakresie wywozu odpadów dopiero rozpoczyna, dajemy sobie pierwszy kwartał jako czas w którym dokładnie zweryfikujemy skalkulowane przez nas koszty rodzajowe. Po pierwszym kwartale będziemy mieli świadomość rzeczywistych kosztów wywozu odpadów” – mówi Dorota Rosa, Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rzeczenicy.

Obecna stawka to 12 złotych od mieszkańca. Po nowym roku przez pierwsze kilka miesięcy z pewnością nie będzie ona zmieniana. Inne samorządy w regionie, które nadal decydują się na wywóz odpadów przez firmy zewnętrzne, już teraz zapowiedziały podwyżki opłat do poziomu od 14 do nawet 21 złotych za osobę.

fot. serwissamorzadowy.eu

Czytaj cały artykuł
Skip to content