22 rodziny z Przechlewa i regionu otrzymały w tym roku pomoc w ramach akcji Szlachetna Paczka. Dary dla potrzebujących zostały rozwiezione w miniony weekend. W paczkach były między innymi środki czystości, ubrania, żywność i sprzęt AGD.

Powiatowe centrum Szlachetnej Paczki znajdowało się w remizie OSP w Przechlewie. Tam darczyńcy przywozili przygotowane przez siebie podarunki. Stamtąd trafiały one dalej do konkretnych rodzin.

„Są to w większości osoby starsze, schorowane, chociaż też mamy kilka rodzin wielodzietnych, gdzie jest samotny rodzic, przykładowo tata z kilkorgiem dzieci. Są różne przypadki” – mówi Krzysztof Michałowski, lider rejonu Człuchów.

W każdej rodzinie zakwalifikowanej do pomocy prowadzony jest wcześniej wywiad środowiskowy. Dary są przygotowywane wyłącznie dla tych, którzy wsparcia faktycznie potrzebują. „Nasza rola polega na dostarczeniu paczek na miejsce. Wnosimy je do domów osób obdarowanych, pomagamy je otworzyć, sprawdzamy czy kartony na pewno wszystko w sobie mają” – mówi Ewa Sielska wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

Paczki zawsze są dostosowane do potrzeb rodziny. W większości są to przedmioty i towary, na które nie mogą sobie one pozwolić. Zdarza się, że dla potrzebujących dostarczany jest opał lub sprzęt rehabilitacyjny. W tym roku darczyńcy w jednym przypadku ufundowali kurs prawa jazdy, a w innych zgodzili się wyremontować cieknący dach.

Spora pomoc trafiła na przykład do pani Izoldy z Olszanowa. „Nie ma słów. Gdzie ci wszyscy ludzie są. Chciałabym ich wszystkich wyściskać” – mówiła ze łzami w oczach, wdzięczna za pomoc kobieta.

„Zawsze takie sytuacje bardzo nas wzruszają, ponieważ bardzo na to pracujemy, oczekujemy, że spełnimy marzenia rodziny. W tej sytuacji widać, że udało się” – dodaje z kolei wolontariuszka Alina Małecka.

Obdarowana pani Izolda samotnie wychowuje 19-letnią córkę. Dziewczyna, mimo że sama potrzebuje pomocy – jest wolontariuszem innej akcji charytatywnej. Podczas gdy do jej domu przyjechały dary Szlachetnej Paczki, ona niczego nie świadoma – w pobliskich sklepach zbierała żywność dla innych potrzebujących.

fot. serwissamorzadowy.eu