SZANSA NA KOLEJNE DOFINANSOWANIA

11 lut, 2022 | Przechlewo

Prawie 30 milionów złotych rządowych dofinansowań chce pozyskać Gmina Przechlewo. Wnioski o przyznanie środków są już gotowe. Jeżeli samorząd otrzyma oczekiwane pieniądze, najbliższe dwa lata będą najlepszymi w historii gminy, pod względem ilości i wartości wykonanych inwestycji.

Pierwszym źródłem dofinansowań ma być Program Inwestycji Strategicznych. Tu Gmina Przechlewo przygotowała trzy wnioski o łącznej wartości spodziewanych dofinansowań 22,5 mln złotych.

Pierwszy wniosek zakłada budowę przedszkola na 50 dzieci w Sąpolnie oraz remont wnętrz tamtejszego budynku szkoły. Obecnie miejscowość nie ma przedszkola z prawdziwego zdarzenia. Jest za to szkoła z wyremontowaną elewacją. Teraz czas na remont korytarzy, sal lekcyjnych i pomieszczeń administracji.

Drugi wniosek dotyczy modernizacji dróg gminnych. Chodzi o odcinki dojazdowe do mniejszych miejscowości i osad, a także o budowę dróg osiedlowych w samym Przechlewie. Drogi byłyby budowane w technologii płyt jumbo. Są to odcinki nie dłuższe niż 1 kilometr. Gmina ma już gotową listę takich dróg. Jest na niej ponad 60 odcinków.

– Realizacja tej inwestycji pozwoliłaby nam rozwiązać problem co najmniej 80 procent dróg gruntowych gminnych – mówi Wójt Przechlewa, Krzysztof Michałowski.

Trzeci wniosek zakłada budowę obiektu zaplecza sportowego przy stadionie gminnym oraz modernizację samego stadionu.

– Chodzi tutaj przede wszystkim o płytę stadionową, bieżnię i trybuny – dodaje wójt.

Gmina Przechlewo chce także skorzystać z funduszu dofinansowań dla gmin poPGRowskich. Tutaj przygotowywane są dwa wnioski. Pierwszy zakłada rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w Przechlewie. Drugi to z kolei budowa drogi łączącej osiedle Juźkowa z ulicą Szkolną. Jest to trakt, którym dzieci zmierzają do szkoły. W jego bezpośrednim sąsiedztwie powstaje też nowa remiza oraz budynek Środowiskowego Domu Samopomocy. Teraz jest to droga gruntowa. W przyszłości ma to być oświetlona ulica asfaltowa. Ten sam wniosek zakłada także budowę promenady wokół jeziora Przechlewskiego.

– Wiadomo, że realizacja tych inwestycji jest uzależniona od tego czy dostaniemy te dofinansowania. Są to dofinansowania bardzo wysokie. Minimalne wynosi 85 procent, więc nie nadszarpnie to w znaczny sposób naszego budżetu, a pozwoli zrealizować kolejne kluczowe inwestycje – podsumowuje wójt Michałowski. Wnioski trafią do oceny eksperckiej jeszcze w tym miesiącu.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content