ŚWIATOWY ZJAZD KASZUBÓW W BRUSACH – ZNAMY SZCZEGÓŁY

21 paź, 2021 | Brusy

Sobota 30 lipca to dzień w którym odbędzie się przyszłoroczny Światowy Zjazd Kaszubów – tak ustalił komitet organizacyjny wydarzenia. Jak informowaliśmy kilka dni temu, gospodarzem zjazdu będzie Gmina Brusy. Ustalono także, że parterem organizacyjnym oprócz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego będzie też Powiat Chojnicki.

Światowy Zjazd Kaszubów będzie się odbywał w trakcie trwania Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata. Festiwal przyciąga co roku do Brus po kilka tysięcy widzów. Światowy Zjazd Kaszubów przyciągnie ich kilkukrotnie więcej – szacują władze gminy.

– Jestem przekonany, że przyjedzie do nas dużo osób, Kaszubów, miłośników kaszubszczyzny. Tych, którzy mają korzenie kaszubskie, którzy mieszkają w innych zakątkach Polski, Europy czy świata. Można powiedzieć, że to właśnie Brusy będą stolicą Kaszub w roku 2022 – mówi Witold Ossowski, Burmistrz Brus.

Tak duże wydarzenie dla gminy będzie świetną okazją do promocji.

– Brusy są bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym na południu Kaszub. Planujemy pokazać cały nasz dorobek. Mamy podwójne nazewnictwo miejscowości: w języku polskim i w języku kaszubskim. To w Brusach jest Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące. To co jest cenne, ważne – nasi nauczyciele, regionaliści uczą języka kaszubskiego we wszystkich naszych szkołach  – dodaje burmistrz.

Główną areną wydarzeń będzie Stadion Miejski oraz ulice miasta. W sobotę 30 lipca do Brus kursować będą też specjalne pociągi oraz autobusy dowożące uczestników zjazdu. Tegorocznym gospodarzem Światowego Zjazdu Kaszubów był Puck. Przyszłoroczny, organizowany w Brusach, będzie już dwudziestym trzecim w historii.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content