ŚWIATOWY ZJAZD KASZUBÓW W BRUSACH – ZNAMY SZCZEGÓŁY

6 lip, 2022 | Brusy

Uroczysta Msza Święta, koncerty i wydarzenia integracyjne – to najważniejsze punkty tegorocznego Światowego Zjazdu Kaszubów. Gospodarzem imprezy będzie Gmina Brusy. Zjazd odbędzie się w sobotę – 30 lipca.

Całe wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00 na stacji kolejowej w Brusach. W to miejsce dwoma pociągami dotrą uczestnicy wydarzenia. Pierwszy skład „Transcassubia” wyjedzie z Gdyni o godzinie 8.20. Drugi o 10.38 wyruszy z Chojnic. Wszyscy zainteresowani mogą dotrzeć też innymi środkami lokomocji.

– Zapraszamy Państwa do nas, abyście przyjechali rowerami, abyście przypłynęli kajakami, abyście przyjechali samochodami terenowymi, przyszli pieszo – zachęca Mariola Rodzeń, sekretarz Gminy Brusy.

Po powitaniu, parada uczestników przejdzie do kościoła pw. Wszystkich Świętych. Tam o 12.00 rozpocznie się Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny. Po mszy odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa upamiętniająca XXIII Światowy Zjazd Kaszubów. O 13.45 ruszy okolicznościowy festyn.

– Główną areną naszych zabaw będzie plac przy szkole i tam Państwa serdecznie zapraszamy. Co będzie się tam działo? Zapraszamy wszystkie zespoły folklorystyczne z naszych okolic, będzie teatr Zaboracy. Chcemy, aby ten nasz zjazd poświęcony był też w części Ukraińcom, dlatego wszystko będzie się odbywało pod hasłem „Kaszubi Ukrainie”. Zaprosiliśmy do współpracy ukraińsko-polski zespół muzyczny Taraka, który zaprezentuje koncert zatytułowany „Sława Ukrajini!” – mówi dalej sekretarz. Ten koncert rozpocznie się o godzinie 15.45. Po występie organizatorzy zachęcą wszystkich do pomocy w biciu rekordu w grze na diabelskich skrzypcach.

Na 17.00 zaplanowany jest koncert gwiazdy wieczoru. W tym roku w Brusach wystąpi Cleo. Pociąg specjalny Tanscassubia wyruszy w drogę powrotną o godzinie 18.30.

Całości towarzyszyć będą także inne ciekawe wydarzenia. Wśród nich między innymi: Jarmark Kaszubski, turnieje gry w Baśkę i Buczkę, wystawy, plener rzeźbiarski, a nawet zumba kaszubska.

Będą też koncerty zespołów folklorystycznych zza granicy, a to dlatego, że tegoroczny zjazd Kaszubów zbiega się w czasie z organizowanym między innymi w Brusach, Międzynarodowym Festiwalem Folkloru.

Organizatorami tegorocznej edycji Światowego Zjazdu Kaszubów są: Gmina Brusy, Powiat Chojnicki i Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie. Patronat honorowy sprawują: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku, Wojewoda Pomorski i Marszałek Województwa Pomorskiego.

 

 

fot. UM w Brusach

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content