ŚWIATOWY ZJAZD KASZUBÓW W BRUSACH – CO CZEKA NA GOŚCI?

28 lip, 2022 | Brusy

Nie tylko koncerty, ale także turnieje, jarmark i wystawy przygotowują organizatorzy XXIII Światowego Zjazdu Kaszubów. Tegoroczny odbędzie się 30 lipca w Brusach.

 Część uczestników spotkania przyjedzie do Brus Transcassubią – specjalnym pociągiem, który na godzinę 11.05 przywiezie Kaszubów zarówno od strony Trójmiasta, jak i od strony Chojnic. Znaczna część gości dojedzie też własnymi środkami lokomocji. Po mszy św. pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny o godzinie 12:00 i uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej to wydarzenie przy pomniku Jana Karnowskiego o 13:45, rozpocznie się wspólne świętowanie na placu przy kompleksie szkół (ul. Armii Krajowej). Na scenie wystąpią między innymi: Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy”, kaszubskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne, Zespół Taraka „Sława Ukrajini” (15:30) i gwiazda wydarzenia Cleo (17:00).

Oprócz występów artystycznych organizatorzy zapowiadają także wiele wydarzeń towarzyszących.

– Wśród nich będą między innymi: turniej gry w kaszubską baśkę, turniej gry w kaszubską buczkę, nazywaną też grą w świnkę. Będzie można zobaczyć wystawę z archiwum Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego, wstawę o Józefie Chełmowskim. Zapraszam też Państwa na bicie rekordu w jednoczesnej grze na diabelskich skrzypcach, będzie można obejrzeć występ teatru obrzędu ludowego „Zaboracy”. Będzie można też odwiedzić chatę kaszubską Józefa Chełmowskiego. Zapraszamy też na jarmark kaszubski, podczas którego będzie można nie tylko zobaczyć, ale także nabyć prace wykonane przez kaszubskich artystów i rękodzielników. Będą też stoiska Kół Gospodyń Wiejskich oraz zaproszenie do kaszubskiej zumby – wylicza Angelika Rzeczkowska, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Brusach.

 

 

fot. UM w Brusach

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content