Pakotulsko – miejscowość położona w gminie Przechlewo została uznana za najpiękniejszą wieś w powiecie człuchowskim. Zdecydowały o tym głosy internautów i czytelników w plebiscycie ogłoszonym przez Dziennik Bałtycki. W klasyfikacji wojewódzkiej Pakotulsko znalazło się na czwartym miejscu.

Sołectwo otrzymało honorowe wyróżnienie w kategorii Mistrzowie Agro podpisane przez Wiceministra Rolnictwa oraz Wojewodę Pomorskiego. Jesteśmy teraz bardzo dumni i bardzo zgrani – mówi Henryk Michałowski, sołtys Pakotulska. „Jeżeli zwróciłem się do mieszkańców, aby pomogli na przykład sprzątać plażę to nie odmówili. Pomogła też firma Rolpako i Nadleśnictwo” – mówi Michałowski. Jak dodaje sołtys, mieszkańcy dbają o porządek w swoich obejściach.

Wieś jest także atrakcyjna turystycznie. Oprócz możliwości korzystania z plaży, jesienią można w pobliżu wsi zbierać grzyby lub spacerować po lesie. Brak uciążliwych zakładów przemysłowych przyczynia się także do tego, iż w całym regionie jest czyste powietrze. Sołectwo zamieszkuje obecnie 186 osób.

fot. serwissamorzadowy.eu