SOŁTYS NOWEJ WSI PRZECHODZI NA SOŁECKĄ EMERYTURĘ… PO 39 LATACH PRACY

10 sty, 2022 | Przechlewo

Pierwszy raz oficjalnie została sołtysem w 1970 roku. Funkcję tę z trzema przerwami piastowała łącznie przez 39 lat. Teraz przechodzi na zasłużoną emeryturę. Mowa o pani Helenie Krawczyk, jednym z najdłużej urzędujących sołtysów w Polsce, a wśród kobiet, prawdopodobnie najstarszą stażem.

Pani Helena Krawczyk urząd sołtysa miała w domu prawie od zawsze. Wcześniej sołtysem w Nowej Wsi był jej ojciec. Sprawował on tę funkcję od 1952 roku. Już wtedy, gdy chorował, pomagała mu w jego obowiązkach.

– Zastępowałam go, jeździłam w teren, roznosiłam nakazy, przyjmowałam pieniądze, nawet na sesje jeździłam do Sąpolna, do ówczesnej Gromadzkiej Rady Narodowej – wspomina pani Helena.

W 1970 roku po raz pierwszy oficjalnie sama została wybrana sołtysem Nowej Wsi. W swojej pracy miała trzy jednokadencyjne przerwy. Teraz jednak uznała, że czas odpocząć. Wszystkie lata pracy wspomina jednak bardzo mile.

– To trzeba lubić i mieć szczęście do ludzi. Ja mam ludzi naprawdę wspaniałych. Co chcę, to mi pomogą. Miło się dzisiaj wspomina te lata i tych mieszkańców. Gdyby nie było fajnie, to pewnie by mnie nie wybierali – mówi pani sołtys.

Same dobre wspomnienia o niej mają także osoby, które z nią współpracowały na co dzień.

– Jest to osoba, dzięki staraniom której sołectwo zostało skanalizowane, wyremontowano świetlice, wybudowano plac zabaw, boisko sportowe. Oprócz tego była organizatorką wielu imprez o charakterze kulturalnym, sportowym. Dzięki jej staraniom mieszkańcy brali udział w wielu konkursach, w tym także w konkursie Piękna Wieś w którym zajmowali czołowe miejsca – wylicza Krzysztof Michałowski, Wójt Gminy Przechlewo.

Pani Helena Krawczyk oficjalnie swój urząd złoży 13 stycznia. Wówczas to w Nowej Wsi odbędą się wybory nowego sołtysa.

– W swoim imieniu oraz w imieniu całego samorządu Gminy Przechlewo chciałbym podziękować pani Helenie za lata niełatwej pracy i za poświęcenie, kosztem zapewne także rodziny. Teraz życzę jej dużo zdrowia, odpoczynku, aby mimo wszystko mogła wciąż służyć dobrą radą w swojej miejscowości – podsumowuje wójt.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content