SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE KRAJOWYM LIDEREM EDUKACJI

24 mar, 2017 | Sępólno Krajeńskie

Pięć zgłoszeń i pięć pierwszych miejsc! To wynik Gminy Sępólno Krajeńskie w ogólnopolskim Turnieju Dobrych Praktyk. Jest to plebiscyt w którym oceniane są zastosowane rozwiązania w zarządzaniu oświatą. Konkurs ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Gmina Sępólno Krajeńskie w konkursie była jednym z 18 ocenianych samorządów miejskich, gminnych i powiatowych w kraju. Zaproszenie do udziału w plebiscycie otrzymali tylko ci, którzy w poprzednich latach wyróżniali się w ocenie skuteczności zarządzania oświatą. Każdy z uczestników konkursu mógł poddać ocenie, po kilka stosowanych przez siebie rozwiązań. Gmina Sępólno Krajeńskie zgłosiła pięć projektów, których głównym założeniem było:

– wprowadzenie standardów określających ilość nauczycieli i pracowników obsługi oświaty, względem ilości uczniów. To pozwala na dokładne szacowanie i przewidywanie kosztów funkcjonowania oświaty.

– realizacja dodatkowych zajęć edukacyjnych, dzięki dodatkowemu grantowi oświatowemu.

– stworzenie przejrzystego systemu finansowania przedszkoli

– racjonalizacja wydatków w szkołach

– utworzenie własnego systemu doradztwa metodycznego, pozwalającego na podnoszenie kwalifikacji nauczycieli.

Wszystkie zgłoszone przez nasz samorząd rozwiązania zostały wysoko ocenione przez komisję konkursową. Zajęły one w grupie projektów miejsko-gminnych, kolejno miejsca od pierwszego do piątego. „To dla nas ogromna satysfakcja – tym bardziej, że stanęliśmy w szranki z najlepszymi z najlepszych” – mówi Marek Tymecki, szef sępoleńskiej oświaty.

Powstałe w Sępólnie Krajeńskim rozwiązania posłużą jako wzorzec dla innych samorządów. Niebawem ich szczegóły zostaną opublikowane w druku, jako poradnik zarządzania oświatą.

 

 

fot: serwissamorzadowy.eu

Czytaj cały artykuł
Skip to content