SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE W FILMIE

7 wrz, 2017 | Sępólno Krajeńskie

„Karolewo 1939” to tytuł filmu historycznego, który powstaje w okolicach Sępólna Krajeńskiego. Część scen jest kręconych w samym Sępólnie. Niektórzy aktorzy, to także mieszkańcy naszego regionu.

Film „Karolewo 1939” to historia mordu, którego na początku wojny dokonali Niemcy na Polakach, mieszkańcach okolicznych miejscowości. Sytuacja była tym bardziej wstrząsająca, że był to tak zwany mord sąsiedzki. „Egzekutorami byli przedstawiciele mniejszości niemieckiej, która zamieszkiwała te tereny przed wojną. Do tego dochodziło szczególne okrucieństwo” – mówi Sebastian Bartkowski z Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Według przekazów historycznych w Karolewie w powiecie sępoleńskim, zamordowano co najmniej 1781 osób.

Film ma pokazać historię aresztowań oraz zilustrować ówczesną sytuację społeczno – polityczną regionu. Zdjęcia będą kręcone w całym powiecie sępoleńskim do końca tego roku. Fabuła zostanie wzbogacona o dokumenty archiwalne i zeznania żyjących do dzisiaj świadków tych zdarzeń. Premiera filmu jest zapowiadana na kwiecień przyszłego roku. Pierwsza projekcja odbędzie się najprawdopodobniej w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Film jest nagrywany w ramach projektu „Patriotyzm Jutra”, realizowanego przez Muzeum Historii Polski oraz Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

 

 

fot: Jacek Wojtania

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content