W SĘPÓLNIE BĘDĄ NOWE NAZWY ULIC

26 cze, 2017 | Sępólno Krajeńskie

Ulica Hanki Sawickiej i Mariana Buczka znikną niebawem z wykazu nazw ulic w Sępólnie Krajeńskim. Samorząd podobnie jak większość gmin w kraju, zmienia nazwy tak, aby były one zgodnie z prawem. Na mocy nowej ustawy we wrześniu z przestrzeni publicznej muszą zniknąć wszystkie nazwy kojarzone z komunizmem lub innymi systemami totalitarnymi.

Po zmianach ulica Hanki Sawickiej będzie ulicą Spacerową. Mariana Buczka zostanie zamieniona na Bukową. „Są to propozycje zgłoszone nam przez samych mieszkańców” – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

Kolejna ulicą, której ustawa może dotyczyć jest Bojowników o Wolność i Demokrację. Tu nie ma jeszcze jednoznacznej interpretacji prawnej. Ratusz czeka na opinię Instytutu Pamięci Narodowej.

Czwartą nazwą wzbudzającą kontrowersje historyków jest ulica 27 Stycznia. Jest to data wkroczenia wojsk radzieckich do Sępólna Krajeńskiego i wypędzenia z miasta wojsk niemieckich. Zdaniem ekspertów nazwa ta będzie mogła pozostać w przestrzeni publicznej pod warunkiem, że 27 stycznia nie będzie upamiętniał wkroczenia wojsk radzieckich, a inne wydarzenie z historii miasta lub kraju.

Ostateczną decyzję w sprawie nazw ulic musi podjąć Rada Miejska. Uchwały zmieniające nazwę ulicy Sawickiej na Spacerową oraz Buczka na Bukową zostaną przyjęte na najbliższej sesji w dniu 28 czerwca.

 

 

fot: serwissamorzadowy.eu

Czytaj cały artykuł
Skip to content