Ponad 160 zabytkowych samochodów, motocykli i innych pojazdów użytkowych, pojawiło się w Sępólnie Krajeńskim. Jak co roku odbył się tam Zlot Pojazdów Zabytkowych. W tym roku wydarzenie połączono z pierwszą rocznicą istnienia w mieście – Pomorskiego Okręgowego Muzeum PRL.

Zlot pojazdów zorganizowano już po raz piąty. W tym roku całe wydarzenie przeniesiono z rynku na plac przed muzeum. W ten sposób stworzono wielki piknik w klimacie retro. Zwiedzający mogli oglądać nie tylko wystawione pojazdy, ale także wnętrza muzeum, urządzonego a jakże – w PRL-owskiej hali produkcyjnej. „Jest duży pokój urządzony tak jak dawniej, jest kuchnia, łazienka, a nawet apteka” – mówi Marcin Gulka, kolekcjoner i szef muzeum.

Na zlocie pojazdów prezentowano nie tylko zabytkowe samochody zagraniczne. Furorę robiły polskie ikony motoryzacji, w tym między innymi Fiat 125p, będący repliką samochodu, który grał niegdyś w popularnym serialu „Zmiennicy” w reżyserii Stanisława Barei. Gościem specjalnym wydarzenia był Marcel Szytenheim, aktor który w tym samym filmie zagrał rolę Mariana Koniuszki.

Największym jednak zainteresowaniem cieszył się jedyny w Polsce egzemplarz Poloneza – Jamnika. To przedłużana wersja, 7-mio osobowa, z trzema parami drzwi po każdej stronie. W całej historii FSO wyprodukowano tylko dwa takie samochody. Żaden z egzemplarzy nie zachował się do dzisiaj. Zbudowania go na nowo podjęło się stowarzyszenie „FSO Pomorze”. Miłośnicy motoryzacji złożyli Poloneza – Jamnika z oryginalnych części wymontowanych z sześciu innych Polonezów.

fot.serwissamorzadowy.eu