SĘPOLEŃSKA MAJÓWKA – BĘDZIE WIDOWISKOWO I PATRIOTYCZNIE

27 kwi, 2023 | Sępólno Krajeńskie

Trzy dni świętowania na początek maja zapowiada Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. W programie znajdą się zarówno wystawy jak i widowiska. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

Pierwszego maja w godzinach od 13.00 do 18.00 na zwiedzających będą czekali opiekunowie wystawy czynnej w Izbie Dziedzictwa Kulturowego. Obiekt znajduje się przy ulicy Jeziornej 6. Wewnątrz można obejrzeć stałą ekspozycję zatytułowaną „Pamięć Tradycji Krajny”. To między innymi rekonstrukcja przedstawiająca życie codzienne mieszkańców Krajny w przełomu XIX i XX wieku.

–  Izba Dziedzictwa Kulturowego to miejsce współtworzone przez mieszkańców, przez osoby, dla których ważne jest kultywowanie tradycji i lokalnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki nim powstała przestrzeń, która ma potencjał edukacyjny, ale przede wszystkim jest materialną, żywą wizytówką naszych krajeńskich korzeni – mówi Michał Pick z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Drugiego maja przed południem zapraszamy na sępoleński dworzec kolejowy. Jest szansa, że o godzinie 12.00 wjedzie tam pociąg relacji Kcynia – Chojnice. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ta linia kolejowa, jest już od dawna nieczynną dla pociągów osobowych. Niezależnie od tego, dworzec w Sępólnie Krajeńskim, tradycyjnie na kilkadziesiąt minut stanie się także areną wydarzeń patriotycznych.  

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej stał się dla nas inspiracją do zrekonstruowania mobilizacji wojskowej z 1920 roku – dodaje Pick. Dworzec zapełni się zatem aktorami przebranymi w historyczne stroje, zmieni się też nieco samo otoczenie peronu. Będzie to okazja to przeniesienia się w czasie o ponad 100 lat wstecz.

Trzeciego maja w Święto Konstytucji Trzeciego Maja na Placu Wolności w Sępólnie Krajeńskim czynnia będzie plenerowa wystawa: „Polskie Symbole Narodowe”. To ilustrowana opowieść o polskim godle, fladze i hymnie. Wystawę będzie można oglądać w godzinach 10.00 – 16.00. Ekspozycja zostanie przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej z delegaturą w Bydgoszczy.

 

fot. serwissamorzadowy.eu (zdjęcie ilustracyjne)

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content