SĄ PIERWSZE DARY DO POWSTAJĄCEJ IZBY PAMIĘCI

12 sty, 2021 | Przechlewo

Uruchomiona niespełna miesiąc temu Izba Pamięci w Przechlewie ma już pierwsze eksponaty podarowane przez mieszkańców. Są to między innymi stare przedmioty codziennego użytku oraz unikatowe, a czasami także zabytkowe publikacje.

Najnowszym „nabytkiem” jest pięciotomowa „Historia Kaszubów”. – Jest to dar od członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, doktora Mariana Frydy historyka i przechlewianina oraz czytelnika naszej biblioteki Janusza Spiczaka-Brzezińskiego – opowiada Elżbieta Baran, dyrektor Gminnej Biblioteki i Centrum Kultury w Przechlewie.

Ciekawe pozycje czytelnicze dostarczył także Nadleśniczy Nadleśnictwa Niedźwiady – Ireneusz Jażdżewski. Są to publikacje opisujące walory lasów położonych w okolicach Przechlewa. Hanna Grzegorczyk podarowała natomiast walizkę, w której cały swój ówczesny dobytek przywieźli ze sobą na Pomorze jej przodkowie. Rodzinne pamiątki Izbie Pamięci podarowały także panie: Ewa Bartecka, Gabriela Piekut i Otylia Kolter. Sporo eksponatów dostarczył także artysta z Charzyków –  Mariusz Janik. Sama dyrektor biblioteki Elżbieta Baran, przekazała zabytkowe książki i śpiewniki, z których korzystał jej ojciec – Władysław Pawłowski, wieloletni przechlewski organista. Wszystkie książki i publikacje podarowane przez mieszkańców są do dyspozycji czytelników. Można z nich korzystać bez ograniczeń w czytelni i wypożyczalni.

 

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content