SĄ PIENIĄDZE NA RENOWACJĘ ZABYTKOWYCH FRESKÓW

2 gru, 2017 | Przechlewo

77 tysięcy złotych na kontynuacje prac restauratorskich w kościele Św. Anny przekaże Gmina Przechlewo. Środki będą przeznaczone między innymi na konserwację polichromii w prezbiterium oraz na oczyszczenie i impregnację ściany zachodniej świątyni.

Najciekawszym zadaniem będzie natomiast próba odsłonięcia fresku, który na wspomnianej ścianie się znajduje. Jest to zdobienie kościoła pochodzące najprawdopodobniej z przełomu XIX i XX wieku, które później zostało zamalowane. Jego fragmenty odkryto podczas prac remontowych. „Zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, zajmiemy się tym w maju przyszłego roku” – mówi ksiądz Krzysztof Jakubek, Proboszcz Parafii w Przechlewie. Odkryte malowidło nie jest sceną biblijną. To zdobienie powstałe podczas rozbudowy kościoła w latach 1898-1899. Wówczas do istniejącej świątyni dobudowano neogotycki transept wraz z zakrystią.

Obecnie w przechlewskim kościele Św. Anny kończą się inne prace restauratorskie. W tym roku odnowiono między innymi posadzki i ławki, a także osuszono całe wnętrze świątyni. W poprzednich latach naprawiono także dach i organy. Odrestaurowano również cześć zabytków wewnątrz kościoła.

 

 

fot: UG Przechlewo

Czytaj cały artykuł
Skip to content