SĄ PIENIĄDZE NA USUWANIE AZBESTU

30 gru, 2021 | Brusy

Kolejne 434 tony materiałów zawierających azbest planuje zutylizować Gmina Brusy. Samorząd otrzymał na ten cel dofinansowanie w wysokości 205 tysięcy złotych. Operacja usuwania i unieszkodliwiania azbestu prowadzona będzie do końca roku 2022.

Azbest to substancja rakotwórcza. Znajduje się on między innymi w starych, eternitowych pokryciach dachowych. – Jest to wciąż bardzo poważny problem, ponieważ nadal nawet na budynkach mieszkalnych zalega spora ilość takich materiałów – mówi Witold Ossowski, Burmistrz Brus.

Można się ich pozbyć przy okazji wymiany pokrycia dachowego. Ważne, aby nie robić tego samodzielnie. Gmina Brusy korzystając z dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sama zorganizuje specjalistyczną firmę, która w sposób bezpieczny azbest zdemontuje, wywiezie i zutylizuje. Potrzebę demontażu eternitowego dachu należy wcześniej zgłosić w Urzędzie Miejskim.

Obecnie trwająca akcja usuwania azbestu nie jest pierwszą w gminie. Samorząd Brus organizuje pomoc w tym zakresie już od roku 2009. Do tej pory unieszkodliwiono prawie 2200 ton tych niebezpiecznych substancji. Pozyskane dotychczas dofinansowania to prawie 1,4 mln złotych.

 

 

fot. pixabay.com

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content