SĄ PIENIĄDZE NA STROJE DLA NASZYCH ARTYSTÓW

14 maj, 2021 | Brusy

90 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pozyskało Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach. Pieniądze będą przeznaczone na zakup, uzupełnienie i odnowienie strojów ludowych używanych przez miejscowe zespoły folklorystyczne.

W gminie Brusy na zajęcia z tańca kaszubskiego uczęszcza aż 180 dzieci i młodzieży. Do tego jest kilkunastoosobowa kapela kaszubska. Potrzeby są więc ogromne. – Kupujemy stroje kaszubskie, komplety do dwóch grup, a uzupełniamy komplety w czterech kolejnych zespołach kaszubskich. Zlecamy szycie między innymi jup damskich, wełnianych spodni męskich, fartuchów. Kupimy też nowe buty dla grup dziecięcych – mówi Anna Orlikowska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach. Jak dodaje, dotychczas używane, są już mocno zużyte. – Niestety nie mieliśmy nowych strojów. Te które są, mają nawet po 30 lat. To są stroje w których tańczyli rodzice, a może i dziadkowie dzieci, które uczęszczają teraz do Centrum Kultury na zajęcia – mówi dalej.

Działające w Brusach kaszubskie zespoły folklorystyczne znane są nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jeszcze przed pandemią licznie reprezentowały one region na różnego rodzaju festiwalach i koncertach. Najmłodsi uczestnicy zajęć mają po 5 lat. Najstarsi to nawet 40-to latkowie. Nowe stroje dla nich będą gotowe do końca września.

 

 

fot. UM w Brusach

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content