ROK 2023 W INWESTYCJACH – JAKI BĘDZIE?

10 sty, 2023 | Sępólno Krajeńskie

Prawie 25 milionów złotych na inwestycje wyda w roku 2023 Gmina Sępólno Krajeńskie. To jedna czwarta całego rocznego budżetu miasta. Samorząd przedstawił najważniejsze zadania, które w tym roku planuje zrealizować.

Najbardziej kosztownymi wydatkami majątkowymi będą te, związane z budową i modernizacją dróg. Łącznie to ponad 10 milionów złotych. Na liście zadań oprócz dofinansowania budowy chodników przy drogach powiatowych, znalazła się też przebudowa ulicy Orzeszkowej i Słonecznej w Sępólnie Krajeńskim oraz budowa ulic: Bajkowej, Radosnej, Reja, Prusa, Więcborskiej, a także odcinków drogowych w Trzcianach, Sikorzu i Dziechowie. 200 tysięcy złotych kosztować będzie bieżące utwardzanie dróg gruntowych. Drugim równie kosztownym zadaniem będzie dokończenie budowy przedszkola gminnego. Sam budynek ma kosztować około 9 mln zł. Będzie on mógł pomieścić nawet 200 dzieci. Rozbudowana ma być także Szkoła Podstawowa w Wiśniewie. 2 miliony przeznaczono na budowę świetlicy wiejskiej w sołectwie Zboże. 1,5 mln ma kosztować budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Doposażone będą także place zabaw. Tuż po nowym roku pojawiły się szanse na realizację dodatkowych dwóch zadań. Mowa tu o budowie skateparku i domu mieszkalno – opiekuńczego dla osób w podeszłym wieku lub wymagających stałej opieki.

Nie bez znaczenia na tak duży zakres inwestycji ma tutaj dostępność środków zewnętrznych – uważa Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

– Praktycznie wszystkie te inwestycje są współfinansowane ze środków pozyskanych, bądź to z Polskiego Ładu i z Funduszu Inwestycji Drogowych, bądź ze środków unijnych. Z Polskiego Ładu są to dofinansowania w wysokości 90 do nawet 95 procent. Natomiast jeżeli chodzi o inwestycje drogowe, to finansowanie jest 50/50 procent. W takich przypadkach gmina musi dołożyć sporo własnych środków – dodaje burmistrz. Tegoroczny poziom wydatków inwestycyjnych będzie w Sępólnie Krajeńskim jednym z najwyższych w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content