ROK 2022 W INWESTYCJACH GMINY KOCZAŁA

16 sty, 2023 | Koczała

Kilkanaście inwestycji o łącznej wartości ponad miliona złotych, zrealizowano w minionym roku w Gminie Koczała. Samorząd podsumował rok 2022 w wydatkach majątkowych. Znaczna ich część była wsparta przez dofinansowania zewnętrzne.

Jednym z najważniejszych i najbardziej kosztownych zadań, było rozpoczęcie budowy świetlicy wiejskiej w Bielsku. Nowy obiekt zastąpi nienadającą się już do użytku świetlicę. Rok 2022 był rokiem, gdy budowę rozpoczęto. Prace potrwają do roku 2024. W maju, w Koczale powstał za to nowy skatepark. To pierwszy taki obiekt w historii gminy.

– Kolejną ważną i długo oczekiwaną przez mieszkańców inwestycją, był remont przedszkola i związane z tym otwarcie nowej grupy przedszkolnej. Przeprowadzone prace umożliwiły zwiększenie pojemności placówki z 75 do 100 miejsc. To bardzo dobra wiadomość dla rodziców, którzy chcą posyłać swoje dzieci do przedszkola – mówi Grzegorz Pietrzak, Wójt Gminy Koczała.

Cyfrowa Gmina – to projekt, z którego Gmina Koczała również skorzystała. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 100 tysięcy złotych, możliwa była wymiana starego sprzętu komputerowego na nowy. Taką operację przeprowadzono w Urzędzie Gminy i jednostkach mu podległych. Wzmocniono także bezpieczeństwo cyfrowe gminy.

Na potrzeby funkcjonowania koczalskiej oczyszczalni ścieków, zbudowano tam instalację fotowoltaiczną. Wyprodukowany przez nią prąd, w znacznej części zrekompensuje rachunki za energię elektryczną. To zadanie było dofinansowane z rządowego programu Polski Ład.

We współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Gminy Koczała doposażono place zabaw. Kompleksowej wymiany sprzętu oraz uporządkowania terenu wokół placów, doczekały się obiekty w Koczale, Załężu, Pietrzykowie i Bielsku.

50 tysięcy złotych kosztowało natomiast doposażenie świetlic wiejskich w sprzęt sportowy i komputerowy. Wsparcie otrzymały wszystkie sołectwa w gminie.

W Koczale przebudowano także skrzyżowanie znajdujące się w sąsiedztwie szkoły i sklepu Biedronka. – Dzięki tej inwestycji zwiększyliśmy bezpieczeństwo dzieci idących do szkoły i mieszkańców zmierzających do dyskontu. Na skrzyżowaniu zainstalowano oświetlenie, progi zwalniające oraz pionowe i poziome oznakowanie drogowe – dodaje wójt. To zadanie było realizowane i finansowane we współpracy z Powiatem Człuchowskim.

Na terenie rekreacyjnym nad jeziorem Dymno odnowiono znajdujący się tam budynek socjalny. Ma on teraz nowe wyposażenie i nowy monitoring.

Dzięki finansowemu wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego doposażono miejscowe jednostki OSP. Za pieniądze z Urzędu Wojewódzkiego zakupiono natomiast agregat dużej mocy. W sytuacjach krytycznych może on produkować prąd na potrzeby mieszkańców i gminnej infrastruktury. Przy wejściu do Urzędu Gminy zawisł nowy defibrylator AED. To już drugie takie urządzenie w Koczale.  

Spory udział w inwestycjach gminnych miały również zadania zrealizowane w ramach funduszu sołeckiego. Mowa tu między innymi o naprawie wiaty wypoczynkowej w miejscowości Załęże i naprawie dachu świetlicy wiejskiej.

Ponad 180 uczniów, potomków byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych, otrzymało sprzęt komputerowy w ramach programu Granty PPGR. Akcja ta była w całości finansowana z budżetu państwa. Komputery są przeznaczone do nauki i użytku codziennego. Uczniowie otrzymali je za darmo.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

Komputery zakupione w ramach programu Cyfrowa Gmina

Nowy skatepark w Koczale

Skrzyżowanie przebudowane w 2022 roku, wraz z Powiatem Człuchowskim

Skrzyżowanie przebudowane w 2022 roku, wraz z Powiatem Człuchowskim

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content