Jeszcze w tym miesiącu będzie ogłoszony przetarg na rewitalizację śródmieścia Sępólna Krajeńskiego. Samorząd ma na ten cel około 9 milionów złotych. Wszystko ma być gotowe w połowie przyszłego roku.

Obecnie obszar wokół Placu Wolności nie jest najlepszą wizytówką miasta. Ulice pokryte starym asfaltem praktycznie po każdej zimie muszą być na nowo łatane. Po remoncie obraz centrum Sępólna Krajeńskiego zmieni się całkowicie – mówi Waldemar Stupałkowski, burmistrz miasta.

„Rewitalizacji będzie podlegał cały Plac Wolności, łącznie ze wszystkimi bocznymi uliczkami oraz strefą wokół kościoła” – dodaje burmistrz. Część centralna placu zostanie wyposażona w elementy małej architektury. Będzie też zieleń miejska i nowe oświetlenie. Zmieniona zostanie także organizacja ruchu. Na części ulic ruch samochodowy zostanie zakazany całkowicie. Przejezdne będą tylko ulice z parkingami oraz łącznik pomiędzy ulicami Młyńską i Kościuszki. Nowe rozwiązania mają nie tylko poprawić komunikację, ale przede wszystkim bezpieczeństwo dla pieszych i kierujących pojazdami. Prace powinny ruszyć na przełomie kwietnia i maja. Potrwają one do końca czerwca przyszłego roku.

Wartość kosztorysowa tego zadania szacowana jest na około 9 milionów złotych. Po przetargu kwota ta jednak może się zmienić. Na rewitalizacje śródmieścia gmina pozyskała dofinansowanie zewnętrzne. Jest to ponad 3,6 mln złotych pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego. W przypadku szybkiego wykonania tej inwestycji jest szansa na zwiększenie dotacji o kolejne 10 procent.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu