RADZIM 1939 – KOLEJNA PUBLIKACJA O ZIEMI KRAJEŃSKIEJ

10 paź, 2022 | Sępólno Krajeńskie

Okoliczności powstania oraz historię działalności obozu w Radzimiu w powiecie sępoleńskim, opisała w swojej najnowszej książce dr Izabela Mazanowska. Miłośników tego typu literatury zapraszamy na spotkanie autorskie do sępoleńskiej biblioteki. Odbędzie się ono w środę (12.10) o godzinie 17.00.

Dr Izabela Mazanowka jest także autorką wcześniejszych publikacji historycznych o zbrodniach wojennych popełnionych na Krajnie. Mowa tutaj m.in. o relacjach zdarzeń, które miały miejsce w Karolewie i Komierowie. Książka „Radzim 1939 – zbrodnie w obozie Selbstschutz Westpreussen” jest nowością na rynku wydawniczym.

–  Stanowi ona najnowszy obraz badań przeprowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej, wzbogacony o materiały z archiwów niemieckich. Publikacja zawiera również wykaz osób zamordowanych, poległych w obozie w Radzimiu. Jest to obóz właściwie mało znany w skali kraju, natomiast znany mieszkańcom powiatów tucholskiego, chojnickiego, sępoleńskiego, bo właśnie tam w pierwszych miesiącach września 1939 roku, byli w okrutny sposób mordowani mieszkańcy tych ziem, Polacy i Żydzi. Pani doktor powołuje się na przykłady zbrodni w okropny sposób przeprowadzonej – mówi Grażyna Kędzierska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim. Wstęp na spotkanie z dr Izabelą Mazanowską będzie bezpłatny i otwarty dla wszystkich.

 

 

grafika: Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content