PRZY RATUSZU BĘDZIE WINDA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

22 cze, 2024 | Sępólno Krajeńskie

Nieco ponad 700 tysięcy złotych kosztować będzie budowa windy w budynku Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim. Dźwig ma umożliwić osobom niepełnosprawnym i starszym dostęp do wszystkich kondygnacji budynku.

Obecnie osoby na wózkach inwalidzkich mogą dostać się jedynie na parter. Służy do tego specjalna platforma umożliwiająca pokonanie pierwszych schodów. Dotarcie na wyższe kondygnacje jest niemożliwe. Ze względu na konstrukcję budynku nie da się także zbudować windy w jego wnętrzu, stąd decyzja, aby dźwig osobowy został dobudowany do zachodniej ściany Ratusza. Prace już trwają. – Na ten moment wykonane są fundamenty, są wykonane przebicia na poszczególne kondygnacje, za chwileczkę powstanie szyb windowy i montaż wszystkich urządzeń. Potem będą odbiory techniczne i oddanie do użytku – mówi Waldemar Stupałkowki, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego. Cała instalacja powinna być gotowa najpóźniej jesienią tego roku. Oprócz osób starszych i niepełnosprawnych z windy będą mogły korzystać także mamy z dziećmi w wózkach.

Dźwig osobowy powstanie także w budynku Biblioteki Publicznej. Będzie on gotowy do października tego roku. W odróżnieniu od tego, budowanego przy Urzędzie Miejskim i Starostwie, będzie to dźwig wewnętrzny. Do jego zainstalowania wykorzystany zostanie istniejący szyb windowy. 

Budowa windy przy Ratuszu kosztować będzie nieco ponad 700 tysięcy złotych. 500 tysięcy to pozyskane przez Gminę Sępólno Krajeńskie dofinansowanie z PFRON. Winda w bibliotece ma kosztować 230 tysięcy złotych. Zadanie to jest dofinansowane aż w 98 procentach z rządowego programu Polski Ład.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content