Gotują, szyją, tworzą ozdoby i rządzą we wsi. Mowa o paniach z Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie Człuchowskiej w gminie Przechlewo. Kobiety zamiast narzekać, wzięły sprawy w swoje ręce. Co rusz pozyskują fundusze, dzięki którym urządzają życie kulturalne w swojej miejscowości i okolicach.

Jak mówią członkinie koła – od grudnia ubiegłego roku pozyskały już 19 tysięcy złotych. Grudzień 2018 roku to także przełom w ich działalności, bo wtedy powstało ich koło. Pierwsze pieniądze otrzymały z Ministerstwa Rolnictwa. Potem były już samodzielnie pisane wnioski. Obecnie realizujemy projekt zatytułowany „Rękodzieło nasze arcydzieło”. To w ramach programu „Działaj Lokalnie” – mówi Maria Kaczyńska, przedstawicielka KGW Dąbrowa Człuchowska. „Powstające na naszych zajęciach wyroby rękodzielnicze możemy później sprzedawać na przykład na jarmarkach” – dodaje Kaczyńska. 

Ten sam program zakłada także wzajemne szkolenia. Panie organizują dla siebie warsztaty kulinarne, florystyczne, krawieckie i rękodzielnicze. „W ten sposób poznałam dużo dziewczyn. Nawet nie wiedziałam, że mają one takie zdolności, bo każda coś wnosi, każda z nas coś potrafi” – mówi Iwona Wargocka.

Obecnie do KGW Dąbrowianki należą 34 panie. Spotykają się one regularnie raz w tygodniu w miejscowej świetlicy wiejskiej. To dla nas rozrywka i integracja – mówi z kolei Bernadeta Majer – przewodnicząca koła. „Często wspólnie gotujemy, organizujemy ogniska. Miałyśmy też piknik w którym brały udział nasze dzieci, mężowie, a nawet mieszkańcy z okolicznych miejscowości” – dodaje Majer.

Realizowany obecnie projekt kończy się w grudniu tego roku. Jednak panie nie zamierzają z tego powodu zawieszać działalności. Już zapowiadają, że po jego rozliczeniu, będą pisały wnioski o kolejne dofinansowania.

fot. serwissamorzadowy.eu