PRZECHLEWSKI KLASTER ENERGETYCZNY

3 cze, 2018 | Przechlewo

Centrum produkcji energii odnawialnej powstaje w Przechlewie. Ministerstwo Energii utworzyło i certyfikowało w tej gminie Przechlewski Klaster Energetyczny. Jest on jednym z trzech w województwie pomorskim oraz trzydziestu trzech w kraju.

Gmina Przechlewo została wyróżniona w tej dziedzinie między innymi dzięki obecności biogazowni. Obiekty należą do spółki GoodValley. Produkowany w nich prąd powstaje na przykład dzięki procesowi fermentacji gnojowicy, będącej odpadem w produkcji trzody chlewnej. Ponadto na terenie Gminy Przechlewo liczne zastosowanie mają ekologiczne lampy uliczne. Są to instalacje zasilane energią słoneczną oraz wiatrową. Wykorzystuje się je przede wszystkim w miejscach, gdzie dostęp do konwencjonalnej sieci energetycznej jest utrudniony. Sporo gospodarstw domowych w tym regionie korzysta z prywatnych paneli solarnych, używając ich do podgrzewania wody w domach. To dzięki efektywnemu wykorzystaniu unijnych dofinansowań na budowę takich instalacji, z których gmina wcześniej chętnie korzystała.

Powstanie Przechlewskiego Klastra Energetycznego daje gminie możliwość ubiegania się w przyszłości o dalsze środki zewnętrzne na rozbudowę systemów energetycznych oraz wspieranie inicjatyw związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej. Przechlewo będzie także koordynowało rozwój takich przedsięwzięć w regionie.

 

 

fot: UG Przechlewo

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content