PRZECHLEWO: WNIOSKI DO POLSKIEGO ŁADU ZŁOŻONE

18 sie, 2023 | Przechlewo

Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wokół Jeziora Przechlewskiego, rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie gminy Przechlewo oraz modernizacja obiektów oświatowych wraz budową przedszkola w Sąpolnie. To zadania, o których dofinansowanie ubiega się Gmina Przechlewo. Wnioski już zostały złożone.

Pieniądze miałyby pochodzić z Rządowego Funduszu Polski Ład. Łączna wartość oczekiwanych dofinansowań to prawie 18 milionów złotych. Czy uda się pozyskać środki na wszystkie zadania? – tego nie wiadomo, bo decyzje zapadać będą w Warszawie.  

Największe nadzieje przechlewski samorząd pokłada w pozyskaniu środków na budowę przedszkola w Sąpolnie. Jest to ważna inwestycja, ponieważ w tej miejscowości, takiej placówki nie ma. – Chcemy tam uruchomić przedszkole na 50 dzieci. Obiekt powstałby tuż przy istniejącej szkole. Dodatkowo w tym projekcie mamy też uwzględniony jej remont. Chodzi o gruntowną renowację wnętrza budynku szkoły – mówi Krzysztof Michałowski, Wójt Gminy Przechlewo. W ramach tego samego wniosku przewidziany jest też remont wnętrz budynku Szkoły Podstawowej w Przechlewie.   

Jeżeli otrzymalibyśmy te środki, to w tej kadencji mielibyśmy największą rewolucję remontowo – budowlaną na terenie naszej gminy, jeżeli chodzi o obiekty oświatowe. Przypomnę, że aktualnie kończymy budowę dodatkowego skrzydła przedszkola im. Kubusia Puchatka w Przechlewie. Jeżeli uda się nam pozyskać wspomniane fundusze, to po zakończeniu wszystkich remontów i budów, będziemy mieli obiekty szkolne i przedszkolne zabezpieczone na kolejne co najmniej kilkanaście lat – dodaje wójt.

Drugi wniosek zakłada budowę ścieżki pieszo-rowerowej wokół Jeziora Przechlewskiego. Gmina przygotowuje się do realizacji tego zadania już od jakiegoś czasu. Gotowa jest nawet dokumentacja techniczna. Na wykonanie robót potrzebne będzie jednak wsparcie finansowe, ponieważ budowa takiej infrastruktury, to koszt sięgający nawet 2 mln złotych.

Trzecim zadaniem o którego dofinansowanie wnioskuje gmina, jest budowa i modernizacja sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Nowe sieci miałyby powstać w miejscach, w których albo ich jeszcze nie ma, albo wymagana jest ich gruntowna wymiana.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content