PRZECHLEWO – PODBRODZIE, JEST SZANSA NA OFICJALNĄ WSPÓŁPRACĘ

11 cze, 2019 | Przechlewo

Minęło zaledwie 45 dni, a to już drugie spotkanie władz Przechlewa i litewskiego miasta Podbrodzie. Po wizycie polskiej delegacji w obwodzie wileńskim, tym razem z rewizytą do Przechlewa przyjechała grupa litewska. Samorządowcy obu tych regionów liczą na bliską współpracę w przyszłości.

Na czele litewskiej delegacji stał Edvard Vorsinski, Polak sprawujący urząd Starosty Podbrodzia – miasta położonego na wschód od Wilna, w rejonie święciańskim. To obszar w którym mieszka bardzo dużo Polaków. Bez większych kłopotów można się tam porozumiewać w języku polskim nawet w urzędach. Tam też trafiła pierwsza partia wielkanocnej pomocy żywnościowej zorganizowanej wiosną przez Gminę Przechlewo. Transport z darami pojechał na Litwę na przełomie marca i kwietnia. Znaczna część pomocy trafiła właśnie do Podbrodzia.

„Mieliśmy zaszczyt gościć szanownego wójta razem z delegacją na terenie Litwy, w Podbrodziu, gdzie były przekazane dary od mieszkańców Przechlewa i okolic. I za to ogromne Bóg Zapłać. Dziękujemy serdecznie za te wszystkie dary” – mówi Edvard Vorsinski, Starosta Podbrodzia.

„Bardzo dużo ciepłych słów usłyszeliśmy od mieszkańców do których te dary trafiły. Byli oni bardzo rozczuleni i mieli łzy w oczach. Dla niektórych był to pierwszy kontakt z Polską od czterdziestu lat” – dodaje Vorsinski.

W Podbrodziu działa też polskojęzyczne gimnazjum. Młodzież tejże placówki uczestniczyła w Dniach Unii europejskiej, które odbywały się w Przechlewie. „Jest tutaj bardzo wesoło. Przez ten czas gdy uczestniczymy w projekcie mamy wesołe zabawy sportowe, bardzo nam się tutaj podoba. Poznaliśmy dziewczyny i chłopców z Polski” – mówi Inesa Szurpickaja, 14-to letnia uczennica z Podbrodzia.

„Bardzo się nam podoba. Są zabawy, wycieczki, jest bardzo interesująco, każdy dzień coś innego” – dodają kolejni uczniowie – Agnieszka Cejko i Daniel Misiewicz.

To dopiero początek wspólnej współpracy Przechlewa i Podbrodzia. Oba samorządy rozważają podjęcie jej w formie oficjalnej. „Dzisiejsze spotkanie na poziomie szkół to jest początek. Bardzo wierzę, że w przyszłości będziemy mogli współpracować zarówno od strony kulturalnej, sportowej, jak i w przyszłości prowadzić wymianę nawet na poziomie parafii. Jesteśmy bardzo otwarci” – mówi Vorsinski.

Oba samorządy planują już kolejne wzajemne wizyty. Będą one także okazją do wymiany grup młodzieży i dorosłych, zajmujących się pracą artystyczną, sportową i edukacyjną. 

fot. serwissamorzadowy.eu

Czytaj cały artykuł
Skip to content