Nie tylko w szczycie sezonu turystycznego, ale także jesienią i zimą można przyjeżdżać do Przechlewa na kajaki. To najbardziej popularny region w Polsce dla miłośników tej formy rozrywki. W sezonie letnim wszystkie okoliczne rzeki odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów.

Nie bez przyczyny Przechlewo jest nazywane kajakową stolicą Polski. To tutaj znajdują się najciekawsze szlaki wodne, w tym rzeka Brda, którą w przeszłości pływał Karol Wojtyła, późniejszy papież. „Rzeka Brda w jej górnym odcinku wraz z rezerwatem Przytoń zostały wybrane przez National Geographic za drugi najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce i jeden z najpiękniejszych w Europie” – mówi Marek Baranowski, prezes Przechlewskiego Koła Kajakowego.

Kajakarzom polecana jest także rzeka Ruda, która jest bezpośrednim dopływem Brdy. Warto też mniejszymi kajakami odwiedzić rzekę Lipczynkę i rzekę Modrą. „W samym Przechlewie mamy kilkadziesiąt kilometrów szlaków kajakowych” – dodaje Baranowski.

Na miejscu działają też liczne wypożyczalnie kajaków. Są one w stanie zorganizować nie tylko sprzęt najwyższej światowej klasy, ale także przywieźć go na miejsce, zaopatrzyć prowiant i przygotować ciekawe atrakcje. Wszystkie główne szlaki kajakowe są wyposażone w tak zwane stanice wodne. To miejsca w których można bezpiecznie zwodować sprzęt lub odpocząć po kilkugodzinnym spływie. Stanice są wyposażone w wiaty, ławki i stoły. Na miejscu można także biwakować.

fot. serwissamorzadowy.eu