PROGRAMY OPIEKUŃCZE DLA SENIORÓW I NIEPEŁNOSPRAWNYCH

7 mar, 2022 | Sępólno Krajeńskie

„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa. Edycja 2022” – to kolejne programy pomocowe realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim. W tym roku objęto nimi 41 osób w terenu całej gminy. Są to nie tylko niepełnosprawni, ale też seniorzy wymagający intensywnej opieki.

„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” to pomoc kierowana do osób niesamodzielnych w wyniku choroby. Nie jest to nowy program, bo realizowano go już w ubiegłym roku. Zainteresowanie było jednak tak duże, iż podjęto decyzję o jego kontynuacji. W tym roku opieką objęto 31 osób. Każdy z pacjentów ma przydzielonego asystenta, który regularnie go odwiedza i pomaga nawet w codziennych czynnościach.

– Asystent pracuje od poniedziałku do niedzieli. To jest kwestia ustalenia sobie w rodzinie jak ta praca ma wyglądać. Począwszy od podstawowych czynności higienicznych, poprzez utrzymanie czystości w mieszkaniu, ale także i przede wszystkim zaangażowanie tej osoby w życie środowiska lokalnego. Asystent może pojechać z taką osobą do kina, do teatru, na zakupy, do kościoła, gdzie tylko taka osoba sobie życzy – mówi Izabela Fröhlke – dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim.

Asystentami osób niepełnosprawnych są nie tylko pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej. Są to też osoby, które mieszkają po sąsiedzku z pacjentem i z powodzeniem sprawują nad nim opiekę, otrzymując za to wynagrodzenie. Sami pacjenci nie płacą za usługi. Cały program jest finansowany ze środków rządowych.

Drugim programem jest opieka wytchnieniowa. To z kolei pomoc skierowana do seniorów i osób niepełnosprawnych. W gminie Sępólno Krajeńskie taką pomocą objęto w tym roku 10 osób. Każdemu z pacjentów przydzielono opiekuna-specjalistę, który w razie potrzeby może się zaopiekować chorym nawet przez całą dobę. Ta forma pomocy ma wspomagać rodziny, które na co dzień opiekują się niepełnosprawną osobą. Bywają jednak sytuacje, gdy z różnych powodów, nie ma z kim zostawić schorowanej mamy lub dziadka. Wówczas z pomocą przychodzi opiekun. Każda z rodzin objęta programem może korzystać z pomocy wytchnieniowej przez 60 do 90 godzin rocznie, w zależności od rodzaju schorzenia pacjenta. Ta pomoc również realizowana jest nieodpłatnie.

 

 

fot. pixabay.com

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content