POZIOM WODY W JEZIORZE BĘDZIE REGULOWANY

28 lis, 2017 | Sępólno Krajeńskie

Nowe urządzenia do regulacji przepływu wody pojawiały się na rzece Sępolence w Sępólnie Krajeńskim. Zainstalowano je w strefie rekreacyjnej pomiędzy mostem na ulicy Kościuszki, a mostem na ulicy Młyńskiej. System pozwoli także kontrolować poziom wody w największym zbiorniku w mieście, czyli w jeziorze Sępoleńskim.

Nowa inwestycja to przede wszystkim bezpieczeństwo na wypadek nagłego wezbrania wody, na przykład po gwałtownych roztopach. To także uporządkowanie koryta samej rzeki. „W brzegach została zabita palisada, zostały wyłożone kamienie brukowe, uporządkowano nabrzeże. Wszystko teraz wygląda bardzo estetycznie” – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

Najważniejszą jednak zmianą jest budowa urządzenia do regulacji poziomu wody. Jest to rodzaj tamy, przy czym jedna jej część jest otwarta na stałe. Dzięki temu ryby, bez względu na wysokość poziomu wody i wartkość nurtu, mogą tamtędy przepływać. Dwie pozostałe części tamy są regulowane. W przypadku wysokiego stanu wody można je otwierać, a w przypadku niskiego – zamykać. Budowa tamy i regulacja brzegu rzeki, nie kosztowała gminy ani złotówki. Wszystko wykonał Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku.

 

 

fot: UM w Sępólnie Krajeńskim

Czytaj cały artykuł
Skip to content