POROZMAWIAJMY O FUNDUSZACH – KONFERENCJA W KOCZALE

28 kwi, 2023 | Koczała

Jakie są możliwości pozyskania środków przez samorządy na rozbudowę oczyszczalni ścieków? Jak należy ubiegać się o dofinansowanie na modernizację sieci kanalizacyjnych i wodociągowych? Kto może starać się o środki na remont stacji uzdatniania wody? Na te i inne pytania odpowiadali w Koczale eksperci z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Spotkanie odbyło się wczoraj (27.04) w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury.

Gminna Koczała po raz pierwszy była gospodarzem regionalnej konferencji „Porozmawiajmy o Funduszach”. Jej uczestnikami oprócz Wojewody Pomorskiego – Dariusza Drelicha, Posła Aleksandra Mrówczyńskiego i Prezesa WFOSiGW Szymona Gajdy, byli także samorządowcy z powiatu człuchowskiego.

To okazja do tego, aby poznać wszystkie możliwości pozyskiwania dofinansowań na działania, których efektem będzie poprawa jakości środowiska naturalnego. – Wojewódzki fundusz prowadzi coś takiego, co nazywamy naborem ciągłym. W ramach naboru ciągłego zawsze można się do nas zwrócić z każdym projektem proekologicznym, z każdym projektem, w którym jesteśmy w stanie ustalić efekt ekologiczny – mówi Szymon Gajda, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Poziomy dofinansowań lub pożyczek są różne. Najczęściej zależą one od rozmiaru i rodzaju inwestycji. – Jeżeli chodzi o projekty wodno-kanalizacyjne, to w ubiegłym roku udzieliliśmy pożyczki w wysokości ponad 20 milionów na inwestycję realizowaną w Gminie Pruszcz Gdański. Nie tylko samorządy, ale też beneficjenci indywidualni są u nas mile widziani. Oczywiście mamy pewne ograniczenia, na przykład nie udzielamy dotacji przedsiębiorcom. Natomiast każdy może się do nas zgłosić, kto ma jakiś pomysł na przedsięwzięcie służące ochronie środowiska – dodaje Gajda. Jednym z obecnie realizowanych programów jest program Czyste Powietrze. Można w nim otrzymać nawet 136 tysięcy złotych wsparcia na audyt energetyczny, wymianę źródła ciepła, termomodernizację budynku mieszkalnego oraz budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

Konferencja „Porozmawiajmy o Funduszach” w Koczale

Konferencja „Porozmawiajmy o Funduszach” w Koczale

Konferencja „Porozmawiajmy o Funduszach” w Koczale

Konferencja „Porozmawiajmy o Funduszach” w Koczale

Konferencja „Porozmawiajmy o Funduszach” w Koczale

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content