POLSKI ŁAD DLA PRZECHLEWA

27 paź, 2021 | Przechlewo

Ponad 6 milionów złotych z rządowego programu Polski Ład trafi do Gminy Przechlewo. Pieniądze wspomogą realizację dwóch inwestycji. Pierwsza to rozbudowa przedszkola gminnego, druga to modernizacja Punku Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Gmina chce ruszyć z obiema inwestycjami już w przyszłym roku.

Potrzeba rozbudowy przedszkola jest coraz bardziej pilna. Dzieci nie mieszczą się już w jednym budynku. Jest to także obiekt stosunkowo stary.

– Dzisiejsze przedszkole było budowane około 40 lat temu. Nie spełnia ono już oczekiwań społeczeństwa. Cieszymy się oczywiście, że mamy ten budynek, ale potrzeba gruntownego remontu, termomodernizacji, czy modernizacji o nowe zaplecza, remontu kuchni, czy zainstalowania windy dla niepełnosprawnych, to są rzeczy, które do tej pory nie były wdrożone w tej placówce – mówi Krzysztof Michałowski, Wójt Gminy Przechlewo.

Modernizacja przedszkola będzie kosztowała około 5 milionów złotych. Ponad 4 miliony stanowić będzie dofinansowanie rządowe. To kosztowna inwestycja, ale i jej zakres będzie niemały.

– Zostanie dobudowany kolejny blok przedszkolny. To dodatkowe skrzydło, w którym znajdzie się mała sala gimnastyczna oraz dwie sale dydaktyczne dla dwóch kolejnych grup maluchów. Oprócz tego będą tam też pomieszczenia do indywidualnej pracy z dziećmi – dodaje wójt.

Modernizacja przedszkola spowoduje także zwiększenie jego pojemności o kolejne 50 miejsc. Dzięki temu wszyscy chętni, chcący posyłać swoje dzieci do przedszkola, znajdą tam wolne miejsce. Obecnie funkcjonujący obiekt nie mieści wszystkich chętnych. Z tego powodu gmina musiała uruchamiać oddziały przedszkolne także w szkołach w Przechlewie i w Sąpolnie.

Drugą inwestycją na którą gmina otrzymała dofinansowanie jest modernizacja Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Samorząd od lat posiada taki obiekt. Wymaga on jednak gruntownej modernizacji.

– Miejsce to będzie rozbudowane o boksy na odpady segregowane. PSZOK zostanie wyposażony w wagę i nowe kontenery. Całość zostanie dostosowana do nowych przepisów dotyczących przeładunku i składowania odpadów – mówi dalej wójt.

Gmina już rozpoczęła przygotowania do realizacji obu inwestycji. Szacuje się, że do końca stycznia gotowa będzie dokumentacja techniczna. Wówczas będzie można ogłaszać przetargi na wyłonienie wykonawcy robót. Władze Gminy Przechlewo zakładają, że wszystko będzie gotowe już w roku 2023.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content