POLSKA PRASA LOKALNA W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM

15 lis, 2023 | Sępólno Krajeńskie

Jak wyglądały pierwsze wydania Gazety Sępoleńskiej i kim był pierwszy właściciel tego tytułu? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać już w najbliższy piątek (17.11). O godzinie 16.00 w Bibliotece Publicznej w Sępólnie Krajeńskim otwarta zostanie wystawa „Czwarta władza”.

Tematem wiodącym wystawy będzie postać Maksymiliana Kasprowicza, drukarza, a później także właściciela pierwszego polskojęzycznego tytułu regularnie ukazującego się na obszarze powiatu sępoleńskiego. – Na wystawie będziemy prezentować pamiątki, które dotyczą osoby Maksymiliana Kasprowicza i wydawanej przez niego gazety. Będą to dokumenty, protokólarze, a także produkty papiernicze, które można było kupić w jego firmie, w jego sklepie. Wszystko to pochodzi z okresu dwudziestolecia międzywojennego – mówi Łukasz Jakubowski z Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim.

Pokłosiem wystawy będzie też książka „Wiadomości nie tylko potoczne” zawierająca wypisy z polskojęzycznej prasy wydawanej na terenie Pomorza w drugiej połowie XIX wieku. Wszystkie one dotyczyć będą Sępólna Krajeńskiego i regionu. Promocja książki odbędzie się pod koniec listopada. Dokładny termin niebawem zostanie ogłoszony przez Bibliotekę Publiczną w Sępólnie Krajeńskim.

 

Grafika: Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content